XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Korolec: cele UE i Polski w Durbanie zostały zrealizowane

Korolec: cele UE i Polski w Durbanie zostały zrealizowane
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Cele, które przed konferencją klimatyczną ONZ w Durbanie (RPA) stawiała przed sobą Unia Europejska i Polska zostały zrealizowane - powiedział w Sejmie minister środowiska Marcin Korolec. W piątek odpowiadał on na pytania Jana Szyszko i Dariusza Bąka (PiS) w sprawie stanowiska Polski i Unii Europejskiej na zakończonej w niedzielę w Durbanie (RPA) 17. Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej (COP 17) i 7 spotkaniu Stron Protokołu z Kioto w Durbanie (CMP 7).

Przypomniał, że podczas konferencji rola Polski była szczególna, w związku z naszą prezydencją w Unii Europejskiej. "Byliśmy tam, jako jeden z krajów członkowskich Unii Europejskiej i jako państwo, które współreprezentowało Unię wspólnie z Komisją Europejską wobec ponad 190 państw stron konwencji" - powiedział.

Jako państwo sprawujące prezydencję realizowaliśmy cel przyjęty przez UE, jako kraj - własny interes i stanowisko - podkreślił.

"Unii Europejskiej na tym szczycie zależało, by w konkluzjach znalazło została określona droga dojścia do porozumienia światowego. Ta mapa drogowa była istotna, bo z końcem przyszłego roku kończy się pierwszy okres rozliczeniowy Protokołu z Kioto" - tłumaczył posłom minister. "W wyniku szczytu rozpoczynamy - prawdopodobnie z konferencją w Katarze pod koniec przyszłego roku - nowy okres rozliczeniowy Protokołu" - dodał. Protokół z Kioto określa zobowiązania krajów do redukcji emisji do 2012 r.

Korolec zaznaczył, że Protokół z Kioto jest niedoskonały, bo różnicuje walkę ze zmianami klimatu na państwa bogate, rozwinięte - które posiadają zobowiązania redukcyjne oraz rozwijające się - które takich zobowiązań nie posiadają.

"Celem strategicznym, który udało się osiągnąć, było zobowiązanie konferencji - wszystkich stron i krajów do tego, by rozpocząć negocjacje umowy światowej i zakończyć je w perspektywie roku 2015 r., i żeby ta umowa światowa zaczęła obowiązywać ok. 2017-20 roku" - wyjaśnił.

"Taki był cel UE i został on zrealizowany" - stwierdził Korolec. "Unia rozbiła jedność grupy państw najbiedniejszych - G77 plus Chiny - i to porozumienie szczytu w Durbanie było możliwe" - dodał.

"Dla polskiej delegacji cele były dwa i zostały one utrzymane. Pierwszy - by nadal uznawać Polskę za gospodarkę w procesie transformacji i utrzymać rok 1988, jako rok odniesienia dla redukcji naszych emisji w nowych zobowiązaniach" - powiedział.

Drugim celem dla Polski było przeniesienie wszystkich już uzyskanych nadwyżek ograniczenia emisji do projektu drugiego okresu rozliczeniowego Protokołu z Kioto. "Będzie to jeszcze przedmiotem uzgodnień w perspektywie spotkania w Katarze w 2012 r., ale zagwarantowano, że możemy nadal wykorzystywać nasze osiągnięcia z pierwszego okresu rozliczeniowego" - relacjonował minister.

"Zredukowaliśmy emisję od 1988 r. o 30 proc. przy zobowiązaniu w Protokole z Kioto na poziomie 6 proc., czyli zrobiliśmy pięciokrotnie więcej, niż zobowiązania. Zrobiliśmy to przy 50-proc. wzroście PKB w tym okresie. To światowy rekord" - przypomniał.

Zadający pytanie b. minister środowiska w rządzie AWS i PiS Jan Szyszko dziękował Korolcowi, że w piątek, jako jedyny konstytucyjny minister odpowiadał na pytanie posłów. Zadeklarował, że w sprawach ważnych, takich jak sprawy ochrony klimatu, nie ma opozycji. "W sprawach ważnych jest interes państwa i proszę korzystać również z pomocy opozycji" - powiedział poseł PO.

Pakiet rozwiązań przyjęty w Durbanie zawiera m.in. mapę drogową dojścia do nowego porozumienia w 2015 r., które obowiązywałoby po 2020 r., a także deklarację prowadzącą do przedłużenia protokołu z Kioto na drugi okres rozliczeniowy. Umowa klimatyczna z Kioto obowiązuje do końca 2012 r.

Celem działań ograniczających emisję gazów cieplarnianych jest zahamowanie wzrostu średniej temperatury na świecie. Chodzi o niepodwyższenie temperatury ponad 2 st. Celsjusza powyżej średniej z okresu przed rozwojem przemysłu.(PAP)

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Korolec: cele UE i Polski w Durbanie zostały zrealizowane

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!