Korolec: decyzje ws. polityki klimatycznej UE - przedwczesne

Korolec: decyzje ws. polityki klimatycznej UE - przedwczesne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Podejmowanie dziś decyzji co do poziomu ambicji klimatycznych w UE jest przedwczesne - powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Marcin Korolec. Dodał, że nie da się zbudować bezpieczeństwa energetycznego UE tylko na odnawialnych źródłach energii.

W czwartek rozpoczyna się dwudniowy szczyt UE, podczas którego przedstawiciele państw członkowskich będą rozmawiać m.in. o polityce klimatyczno-energetycznej Wspólnoty na lata 2020-2030. Komisja Europejska przedstawiła w styczniu propozycję 40-proc. redukcji CO2 oraz zaproponowała europejski cel udziału energii ze źródeł odnawialnych na poziomie 27 proc.

Pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej ocenił, że UE nie powinna się spieszyć z podejmowaniem wiążących celów polityki klimatycznej po 2020 roku. "Przyjęcie takich decyzji dzisiaj jest przedwczesne, ponieważ nadal potrzeba intensywnej dyskusji na ten temat pomiędzy państwami członkowskimi" - zaznaczył.

Korolec przyznał, że kilka państw UE chciałoby, aby UE podjęła zobowiązania jak najszybciej. "Przyjęcie europejskich celów powinno wiązać się z kalendarzem negocjacji globalnych (...). Podczas szczytu klimatycznego w Warszawie 194 państwa uzgodniły, że od początku tego roku zaczną przygotowywać swoje kontrybucje klimatyczne. Ich charakter ma być określony podczas grudniowego szczytu w Limie. W pierwszym kwartale 2015 r. państwa, które będą do tego gotowe przedstawią swoje zobowiązania, reszta przedstawi je prawdopodobnie na szczycie w Paryżu" - przypomniał.

Pełnomocnik dodał, że przedstawiona w styczniu przez KE propozycja ma dwa podstawowe mankamenty. Wskazał, że KE nie przedstawiła kilku propozycji, jak miała zrobić, lecz jedną - ws. redukcji CO2. "Rada Europejska jest zmuszona do zero-jedynkowego potraktowania takiej propozycji, ponieważ nie ma alternatywy" - zaznaczył.

Korolec dodał, że przedstawiony przez Komisję pomysł na nową politykę klimatyczną po 2020 r. powoduje, że redukcja CO2 miałaby następować w państwach Unii, które mają niższe dochody. "Taka propozycja musi być uzupełniona o mechanizm kompensujący dla takich państw i to musimy wynegocjować" - dodał.

Ocenił, że przed Europą stoi poważna zmiana, jeśli chodzi o podejście do polityki klimatyczno-energetycznej. "Musi być ona bardziej nastawiona na wzrost i bezpieczeństwo gospodarcze (...). Nie można jej realizować z powodów czysto ideologicznych, musi opierać się o racjonalność ekonomiczną" - podkreślił.

Korolec dodał, że bezpieczeństwa energetycznego UE nie można opierać na instalacjach odnawialnych źródeł energii (OZE). "Dzisiejszy poziom rozwoju OZE, a zwłaszcza promocja takich źródeł jak wiatr czy fotowoltaika, strukturalnie uzależnia Europę od importu gazu, ponieważ są to źródła nietrwałe i nieprzewidywalne. Technologie OZE poprzez subsydiowanie ich przez państwa nie są też dojrzałe rynkowo" - zaznaczył.

Według pełnomocnika Europa powinna budować część swojego bezpieczeństwa energetycznego na rozwoju technologii wydobywania gazu z łupków.

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział w środę, że Polska może zablokować decyzję UE ws. negocjowanego od miesięcy pakietu klimatyczno-energetycznego. Sprawą tą będą się zajmować szefowie państw i rządów "28" w tym tygodniu w Brukseli. "Jeżeli będą podtrzymane dotychczasowe propozycje, to Polsce nie pozostanie nic innego, tylko powiedzieć stop" - mówił Piechociński. Przyznał, że decydując się na weto w tej sprawie bierzemy pod uwagę wszystkie konsekwencje, które z tego wynikają. Czytaj więcej: Piechociński: Polska może zawetować unijny pakiet klimatyczny
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Korolec: decyzje ws. polityki klimatycznej UE - przedwczesne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!