Korolec: nadchodzi nowy model energetyki w UE

Korolec: nadchodzi nowy model energetyki w UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przez ostatnie pół roku UE podjęła bardzo ważne decyzje w obszarze energii. W październiku 2014 r. została wytyczona wizja polityki energetycznej i klimatycznej do roku 2030. W marcu br. przywódcy uzgodnili tekst unii energetycznej. Mamy do czynienia z bardzo ważnymi deklaracjami politycznymi na poziomie liderów, które z jednej strony określają wizję na lata 2020-2030, ale również mówią o wizji wspólnego rynku energii w Europie - mówi wnp.pl Marcin Korolec, wiceminister środowiska.

Jak dodaje, w UE będzie musiała nastąpić refleksja dotycząca regulacji klimatycznych. - Na pewno regulacje europejskie będą musiały umożliwić nowe inwestycje. Mamy do czynienia z bardzo dużą niepewnością na rynku - podkreśla Marcin Korolec.

Zapowiada, że będziemy skonfrontowani z nową wizją rynku energii.



- W komunikacie Rady Europejskiej z marca br. dot. unii energetycznej zawarte są dwie bardzo ważne koncepcje. Pierwsza z nich to próba rozwijania działań związanych z bezpieczeństwem energetycznym i relacjami UE z zewnętrznymi dostawcami surowców energetycznych, a także transparentnością kontraktów z zewnętrznymi dostawcami i przestrzeganiem regulacji dot. jednolitego rynku energii. To bardzo ważny i fundamentalny element tego dokumentu, zainspirowany doświadczeniami polskimi z 2010 r., kiedy Polska negocjowała swoje relacje gazowe z Federacją Rosyjską przy bardzo aktywnym udziale KE - przekonuje Marcin Korolec.

Dokument Rady Europejskiej zawiera również model funkcjonowania rynku energii, który jest odmienny od tego, w jaki sposób rynek działa obecnie. To wizja rynku bardziej zjednoczonego, ale z rozproszoną generacją energii i z bardzo dużym komponentem OZE.

- To nowa wizja funkcjonowania rynku energii w UE. Dotychczas, w takich krajach jak Polska, w zasadzie cała energia elektryczna jest wytwarzana w bardzo dużych blokach konwencjonalnych, w znakomitej większości opartych o paliwo węglowe. Rozwój OZE powoduje konieczność uzupełnienia, lub ubezpieczenia, tych źródeł przez źródła stabilizujące - dodaje Marcin Korolec.

Jak wyjaśnia, model funkcjonowania rynku energii będzie podlegał zmianom, będzie mniej wielkich elektrowni dostarczających energię, a więcej mniejszych, rozproszonych źródeł energii. Z tą wizją polska i europejska energetyka w najbliższej przyszłości będzie musiała się zmierzyć.

- Przypomnę, że Sejm uchwalił ustawę o OZE, w której bardzo szczodrze potraktował indywidualne źródła wytwarzania energii. Ten system będzie bardzo atrakcyjny dla osób fizycznych, dzięki czemu obszar wytwarzania energii z OZE, w szczególności indywidualnego wytwarzania energii, będzie się w Polsce bardzo rozwijał - prognozuje Marcin Korolec.

Więcej na ten temat będzie można się dowiedzieć na licznych sesjach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, podczas którego sprawy klimatu będą odgrywać poważną rolę. Wśród sesji im poświęconych m.in. "Energia, przemysł, klimat, czyli trzy w jednym", 20 kwietnia, czy "Rynek energii 2030 - niepewna przyszłość", 21 kwietnia 2015 r. Szczegóły wydarzenia
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!