Korolec o szczycie UE: raczej bez wiążących celów

Korolec o szczycie UE: raczej bez wiążących celów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na szczycie UE nie należy spodziewać się wiążących zobowiązań dla państw członkowskich w sprawach efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii - powiedział we wtorek wiceminister środowiska Marcin Korolec.

Pełnomocnik rządu ds. klimatycznych w czasie posiedzenia sejmowej komisji ds. UE zauważył też, że na razie nie wiadomo, czy na najbliższym spotkaniu Rady Europejskiej dojdzie do porozumienia w sprawie polityki klimatycznej UE na lata 2020-2030.

Rozpoczynający się w czwartek szczyt UE w Brukseli ma uzgodnić nową politykę energetyczno-klimatyczną Unii po 2020 r. KE na początku roku zaproponowała 40-proc. redukcję emisji CO2 do 2030 r. (względem 1990 r.), zwiększenie efektywności energetycznej o 30 proc. i europejski cel zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii do poziomu 27 proc.

Korolec zwrócił uwagę, że dla wielu krajów Unii Europejskiej polityka klimatyczna, rozwój OZE i efektywność energetyczna to najlepsze metody na niezależność energetyczną.

"W formule teoretycznej można takie zdanie wypowiedzieć - mówił Korolec - (Jednak) odnawialne źródła energii w dzisiejszej sytuacji takiego państwa jak Polska, niekoniecznie prowadzą do niezależności energetycznej, bo Polska dzisiaj jest jednym z najbardziej niezależnych energetycznie - jeżeli nie najbardziej niezależnym energetycznie państwem - w Unii Europejskiej" - zaznaczył minister.

"Nie sądzę, aby można było przewidywać, że rezultatem szczytu będzie jakiś mechanizm wiążących celów, czy to jeśli chodzi o odnawialne źródła energii, czy efektywność energetyczną na poziomie państw członkowskich" - podkreślił wiceminister.

Polski rząd zapowiada, że nie zgodzi się na dodatkowe koszty polityki klimatycznej UE, w tym podwyżki cen energii. Premier Ewa Kopacz zapewniła, że Polska twardo będzie prezentować swe stanowisko w kwestii redukcji emisji CO2 w UE i nie wykluczyła weta. Minister spraw europejskich Rafał Trzaskowski wyliczył, że "gdyby się zgodzić na te bardziej ambitne cele, cena energii poszłaby w górę o 80 proc.". (PAP)

Na posiedzeniu sejmowej komisji Korolec poinformował także, że 28 października unijna rada ds. środowiska rozpocznie przygotowania do konferencji klimatycznej w Limie (COP20) i spróbuje wypracować mandat negocjacyjny UE.

Konferencja klimatyczna ONZ w Limie zaplanowana jest na grudzień tego roku. Rok później na konferencji COP21 w Paryżu ma zostać zawarte globalne porozumienie klimatyczne.

Korolec zauważył, że jeśli na COP20 dojdzie do porozumienia w sprawie definicji tzw. wkładów narodowych, to - jego zdaniem - zostanie wynegocjowane "90 proc. tego, co powinno" znaleźć się w umowie paryskiej.

"To bardzo ważne, że umowa (paryska) oparta będzie o narodowe kontrybucje. To znaczy, że nie będzie jakiegoś jednego instrumentu, do którego musieliby się dostosowywać wszyscy" - dodał. Według niego mechanizm wkładów narodowych pozwoli na skuteczną realizację celów umowy paryskiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Korolec o szczycie UE: raczej bez wiążących celów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!