Korolec: Od COP19 dyskusja o zmianach klimatu spokojna i pragmatyczna

Korolec: Od COP19 dyskusja o zmianach klimatu spokojna i pragmatyczna
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zeszłoroczna konferencja klimatyczna COP19 w Warszawie była przełomem w dyskusji na temat zmian klimatu, gdyż dzięki niej debata wyszła poza emocje, stała się bardziej pragmatyczna i zorientowana na cel - uznał w piątek wiceminister środowiska Marcin Korolec.

Tym celem jest globalne porozumienie klimatyczne. Ma zostać zawarte na konferencji COP21 w Paryżu równo za rok.

Zdaniem Korolca, pełnomocnika polskiego rządu ds. polityki klimatycznej, COP19 w Warszawie do negocjacji dotyczących globalnego porozumienia klimatycznego wniósł spokój, włączył do niego wszystkie strony i wyznaczył ramy prac.

"To był najlepszy COP w historii 19 COP-ów" - powiedział wiceminister. "Po pierwsze przysłużyliśmy się wspólnocie międzynarodowej w dyskusjach na temat klimatu, a po drugie (...) był w jakimś sensie przełomowy w naszej dyskusji wewnętrznej. I mam wrażenie, że ostatnio nasze dyskusje publiczne i ton tej dyskusji na tematy klimatyczne nareszcie zaczyna wchodzić na jakieś normalne tory, mniej emocjonalne, bardziej pragmatyczne, bardziej zorientowane na cel" - tłumaczył.

Korolec otworzył w piątek w Warszawie konferencję "Z Warszawy do Paryża przez Limę". Jej uczestnicy podsumowali m.in. polskie przewodnictwo Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu, które rozpoczęło się przed rokiem na szczycie COP19 i zakończy się za 10 dni wraz z rozpoczęciem COP20 w Limie.

Wyjaśnił, że zobowiązanie państw, aby same określały swój wkład w globalne działania na rzecz klimatu, jest najlepszym sposobem prowadzącym do zawarcia porozumienia globalnego. "To państwa będą przynosiły swoje najlepsze rozwiązania, najlepsze ze względu na interes ogólny i interes własny" - powiedział Korolec. Wskazał, że wkłady poszczególnych państw powoli się krystalizują: przywódcy UE uzgodnili na październikowym szczycie w Brukseli, że UE ograniczy emisje CO2 o co najmniej 40 proc. do 2030 r. względem roku 1990, wkrótce potem USA i Chiny złożyły swoje deklaracje dotyczące emisji CO2.

"Zgadzam się, że umowa (globalna) nie jest celem, tylko środkiem. Lecz bez tej umowy będzie na pewno gorzej. Nie wiem, czy będzie ona na miarę potrzeb, ale na pewno będzie na miarę możliwości" - podkreślił Korolec.

Wiceminister zwrócił uwagę, że w trakcie konferencji w Warszawie po raz pierwszy ważne miejsce w dyskusji na temat klimatu zabrały władze miast i przedstawiciele biznesu. "Te rozwiązania na poziomie miejskim naprawdę mogą się w znacznym stopniu przysłużyć do poprawy nie tylko spraw klimatycznych, ale jakości życia i aspektów zdrowotnych" - podkreślił.

Korolec wskazał także, że również w Polsce w miastach podejmuje się szereg działań prośrodowiskowych: Gdynia, Częstochowa i Warszawa modernizują tabor transportu publicznego, istnieje szereg nowych inicjatyw związanych z oświetleniem miejskim, trwa bardzo ważna debata dotycząca jakości powietrza i tego, czy powinno się zakazywać palenia węglem w domowych piecach w miejscowościach szczególnie narażonych na skutki palenia węglem np. ze względu na warunki geograficzne. "Aspekty klimatyczne i zdrowotne jakości powietrza, to jest obszar, w którym musimy bardzo poważnie dyskutować" - podkreślił wiceminister.

Obecny na konferencji wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski zauważył natomiast, że w debacie na temat zmian klimatycznych dotychczas dominowały wątki działań państwowych, zmierzających do redukcji negatywnych skutków zmian klimatu, czy przeciwdziałania tym zmianom w dłuższej perspektywie. Tymczasem na COP19 w Warszawie udało się mocniej zaakcentować to, że od władz miast zależy bardzo wiele, również dlatego, że to w miastach dziś żyje większość ludzi na świecie i że to miasta zużywają większość energii w skali całego globu.

Dyrektor departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan Daria Kulczycka przytoczyła tezę amerykańskiego politologa Benjamina Barbera, zgodnie z którą rządy państw są zbyt słabe, by rozwiązywać problemy globalne i należy szukać rozwiązań na poziomie lokalnym. Powiedziała, że rola samorządów i społeczności lokalnych będzie decydująca, jeśli chodzi o zmiany klimatu.

O celach umowy klimatycznej przypomniał Tomasz Chruszczow, radca w resorcie środowiska. "Negocjacje i cały proces klimatyczny są po to, żeby świat zaczął umieć rozwijać się w sposób zrównoważony, w taki sposób, który pozwoli tej rosnącej liczbie ludności żyć w swoich krajach, rozwijać te kraje i rozwijać siebie (...), żeby być szczęśliwym u siebie, żeby nie wędrować przez Saharę do Europy" - powiedział. Przypomniał, że na Ziemi dziś żyje 7,5 mld ludzi, w 2050 będzie to 9 mld, a pod koniec stulecia niektóre prognozy mówią o 15 mld ludzi na planecie. Znacząca ich większość będzie żyła w miastach - dodał.

Zdaniem Chruszczowa to właśnie miasta staną się miejscem, gdzie trzeba będzie rozwiązywać większość problemów związanych z adaptowaniem się do zmian klimatu, związanych z uzyskiwaniem satysfakcjonującego poziomu życia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Korolec: Od COP19 dyskusja o zmianach klimatu spokojna i pragmatyczna

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!