Korolec: resorty dyskutują o darmowych emisjach CO2 po 2020 r.

Korolec: resorty dyskutują o darmowych emisjach CO2 po 2020 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Już od listopada w różnych resortach trwają dyskusje dotyczące organizacji i usystematyzowania mechanizmu przyznawania bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 dla polskiej elektroenergetyki w latach 2020-2030 - poinformował w czwartek wiceminister środowiska Marcin Korolec.

Przedstawił on posłom sejmowych komisji gospodarki, ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa podsumowanie październikowego szczytu UE, na którym przyjęto założenia nowego pakietu klimatyczno-energetycznego na lata 2020-2030.

Przypomniał, że w październiku 2014 r. ustalono, że Unia Europejska do roku 2030 zredukuje emisje CO2 o 40 proc. w stosunku do roku 1990, postanowiono, że w 2030 r. będzie posiadała 27 proc. energii ze źródeł odnawialnych i o 27 proc. zwiększy swoją efektywność energetyczną. Cele dotyczące udziału odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej nie są wiążące na poziomie państw członkowskich.

Wiceminister tłumaczył posłom, że jeżeli w październiku nie ustalono by nowego pakietu energetyczno-klimatycznego, zgodnie z obowiązującymi zasadami pomiędzy rokiem 2020 a 2030 Polsce przypadałoby 1 mld 75 mln uprawnień do emisji tony CO2. "W wyniku ustaleń szczytu w tym okresie między 2020 a 2030 Polsce będzie przysługiwało 1 mld 119 mln, o 44 mln więcej w sytuacji, kiedy ogólna pula jest drastycznie zmniejszona" - wskazał.

"Przyjęliśmy następujące założenie negocjacyjne: otóż możemy wyrazić zgodę na wyższe cele europejskie, pod warunkiem, że sytuacja Polski w wyniku tych negocjacji nie zmieni się w stosunku do okresu 2013-2020" - powiedział posłom Korolec.

Wskazał też, że w latach 2020-2030 darmowe uprawnienia dla elektroenergetyki będą stanowiły 40 proc. całej puli pozwoleń emisyjnych. Wyraził przekonanie, że mechanizm ich przyznawania powinien służyć unowocześnieniu polskiej energetyki, a obecnie powinno się rozmawiać sposobie jego funkcjonowania.

Dodał, że zastanowienia wymaga sposób działania funduszu modernizacji energetyki, w którym Polsce przysługuje równowartość 135 mln uprawnień do emisji CO2 w okresie 2020-2030. Jak tłumaczył to fundusz, który będzie zarządzany na poziomie krajowym, ale przy udziale Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Szczegóły wciąż czekają na ustalenia m.in. z Komisją Europejską.

Zdaniem Korolca fundusz powinien wspierać małe projekty energetyczne, małą energetykę odnawialną, rozwój sieci, czy energetykę obywatelską.

Wiceminister mówił także o emisjach CO2 poza unijnym systemem handlu emisjami, czyli tymi z budownictwa, rolnictwa i transportu. Nie doszło do precyzyjnych ustaleń - zauważył. Na szczycie postanowiono jedynie, że państwa członkowskie zredukują emisje w tym obszarze do 40 proc. i że poziom tego obciążenia będzie związany z zamożnością danego państwa. Korolec przewiduje, że konkretne zapisy w tej sprawie najprawdopodobniej pojawią się po konferencji klimatycznej w Paryżu, a więc w pierwszej połowie 2016 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Korolec: resorty dyskutują o darmowych emisjach CO2 po 2020 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!