Korolec: w Durbanie zadbaliśmy o polskie interesy

Korolec: w Durbanie zadbaliśmy o polskie interesy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Podczas grudniowej konferencji klimatycznej ONZ w Durbanie (RPA) polska prezydencja utrzymała jedność stanowiska Unii Europejskiej i zadbała o nasze interesy - powiedział w czwartek dziennikarzom minister środowiska Marcin Korolec.

Negocjacje ponad 190 krajów w sprawie działań na rzecz ochrony klimatu w Durbanie zakończyły się w niedzielę przyjęciem wspólnego stanowiska. Minister środowiska Marcin Korolec koordynował stanowisko Unii Europejskiej podczas konferencji klimatycznej. "Były to jedne z najważniejszych rozmów na światowym forum. Powstała po nich nowa jakość - perspektywa podpisania nowej umowy (...) wiążącej wszystkie kraje i zobowiązującej wszystkich do ochrony klimatu" - powiedział minister.

W jego opinii, wynik negocjacji w Durbanie trzeba uznać za sukces. "Sukces, bo po raz pierwszy w historii światowych negocjacji klimatycznych udało się doprowadzić do sytuacji, w której w perspektywie 2017-20 r. zawarta zostanie nowa umowa dotycząca ochrony klimatu i że wszyscy światowi emitenci będą w niej zobowiązani do wprowadzenia zasad ograniczenia emisji" - podkreślił. "To nowa jakość, która pojawiła się w Durbanie" - dodał.

W protokole z Kioto istniał podział na kraje rozwinięte, zobowiązane do redukcji emisji i rozwijające się, które takiego zobowiązania nie miały. "Do chwili wyjazdu z Durbanu od dużych państw, największych emitentów CO2 - jak Chiny, Indie czy USA nie można było usłyszeć takiej deklaracji i osiągnąć postępu w ochronie klimatu Ziemi" - mówił.

Korolec ocenił, Polska może zapisać na swoje konto utrzymanie jedności stanowiska Unii Europejskiej i to, że wspólne stanowisko utrzymano przy rozbieżnych interesach. "Z naszego punktu widzenia, jako Unii Europejskiej, perspektywa podpisania nowej globalnej umowy dotyczącej działań dla ochrony klimatu jest pozytywna" - mówił minister.

Gdyby nie było uzgodnień w Durbanie, to zobowiązania redukcyjne obejmowałyby tylko kilkanaście procent światowej emisji, taka sytuacja nie doprowadziłaby do osiągnięcia żadnego z celów klimatycznych i byłaby trudna dla naszej gospodarki - podkreślił. "Nowa perspektywa objęła wszystkie państwa, wszystkie gospodarki świata" - dodał.

"Wszystkie zapisy techniczne, które zabezpieczają polskie interesy znalazły się w końcowym stanowisku" - podkreślił Korolec. "Nadal rokiem bazowym dla rozliczania redukcji emisji pozostanie dla Polski rok 1988, a nie jak dla wszystkich krajów 1990. Również wartość już uzyskanych redukcji i uprawnień, którymi możemy sprzedać innym krajom, zostanie przepisana do nowego porozumienia światowego" - powiedział minister.

Pakiet rozwiązań przyjęty w Durbanie zawiera m.in. mapę drogową dojścia do nowego porozumienia w 2015 r., które obowiązywałoby po 2020 r., a także deklarację prowadzącą do przedłużenia protokołu z Kioto na drugi okres rozliczeniowy. Umowa klimatyczna z Kioto obowiązuje do końca 2012 r.

Wynikiem konferencji w Durbanie jest także ustanowienie ram instytucjonalnych i struktury tzw. zielonego funduszu klimatycznego. Ma on być zasilony w przyszłości 100 mld dol., z pieniędzy tych będą finansowane projekty dotyczące redukcji emisji CO2 i adaptacji do zmian klimatu. Niemcy i Dania w sumie zgodziły się przekazać ponad 50 mln euro na uruchomienie funduszu.

Celem działań ograniczających emisję gazów cieplarnianych jest zahamowanie wzrostu średniej temperatury na świecie. Chodzi o niepodwyższenie temperatury ponad 2 st. Celsjusza powyżej średniej z okresu przed rozwojem przemysłu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!