Korolec: zielone technologie wspierają rozwój gospodarczy

Korolec: zielone technologie wspierają rozwój gospodarczy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie innowacyjne zielone technologie wspierają rozwój gospodarczy naszego kraju - powiedział minister środowiska Marcin Korolec podczas spotkania laureatów IV edycji projektu GreenEvo, promującego za granicą polskie zielone technologie.

W czwartek wieczorem Korolec wręczył nagrody laureatom IV edycji programu GreenEvo. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 22 firm. Spośród 14 finalistów wyłoniono ośmiu laureatów, oferujących technologie przyjazne środowisku. Dwóm firmom zostały przyznane wyróżnienia.

Szef resortu środowiska ocenił, że program GreenEvo wpisuje się w moment, w którym jest teraz Polska. "Wpisuje się w nasz rozwój gospodarczy; nasza nowoczesność wywołuje pozytywne skojarzenia za granicą" - powiedział. Zwracając się do firm-laureatów Korolec zaznaczył, że dzięki ich zaangażowaniu i innowacyjności uczymy się zdobywać kluczowe rynki. Zaliczył do nich Afrykę, Azję i Amerykę Łacińską.

W tym roku jednym ze zwycięzców została firma Dagas za technologię utylizacji m.in. odpadów komunalnych czy przerób biomasy w procesie pirolizy. Nagrodzono także przedsiębiorstwa: Energo Natura za technologię odczynnikowego oczyszczania wody; firmę Energetyka Solarna ENSOL za hybrydowe kolektory słoneczne PVT; Far Data - za stacje monitorowania hałasu i warunków środowiskowych; Frapol - za synergiczny system zarządzania energią powietrza w budynku; M3SYSTEM - za technologię pasywnego budownictwa z użyciem polistyrenu; Mielec-Diesel GAZ - m.in. za wykorzystanie gazów odpadowych z odwiertów do wytwarzania energii elektrycznej oraz NIKOL Jan Nikołajuk - za rekuperator.

Wyróżnione zostały także firmy: MAKROTERM Agata i Krzysztof Wąchała za niskokosztową solarną linię produkcyjną oraz Polbud SA za systemy małych elektrowni wiatrowych.

Odbierający wyróżnienia przedstawiciele nagrodzonych firm podkreślali, że dzięki projektowi GreenEvo udało im się wejść na rynki, na których bez takiej pomocy mogliby konkurować za 5-10 lat. Ich zdaniem dzięki GreenEvo udaje im się ulepszać swoje technologie i poprawiać efektywność. Ocenili, że udział w programie wpłynął na wartość dodaną ich firm. Przedsiębiorcy wskazywali na bardzo dobrą współpracę z resortami środowiska, gospodarki i MSZ w promowaniu ich za granicą.

Laureaci mogą liczyć na pomoc rządową w promowaniu innowacyjnych zielonych rozwiązań na rynkach międzynarodowych. Przykładem jest firma Izodom Polska, która produkuje elementy do budowy domów energooszczędnych i pasywnych. Jej przedstawiciele wzięli udział m.in. w biznesowej wizycie premiera Donalda Tuska w Afryce, gdzie firma starała się o kontrakty budowy domów socjalnych w RPA. Przedsiębiorstwo nawiązało także kontakty biznesowe z partnerami w Gruzji.

Firmy mogą brać udział w misjach zagranicznych m.in. w Azerbejdżanie, Chorwacji, Gruzji, Kazachstanie, Mołdawii, Rosji, na Ukrainie i w Wietnamie. Efektem takich działań było m.in. podpisanie z partnerami w Mołdawii i Wietnamie kontraktów na dostarczenie mobilnych maszyn do produkcji ekologicznego brykietu ze słomy i siana firmy Asket.

Przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać także ze wsparcia polskich przedstawicielstw dyplomatycznych na całym świecie, szkoleń, prezentacji technologii w wielojęzycznym katalogu dystrybuowanym w wielu krajach oraz produkcji indywidualnych filmów o oferowanych technologiach.

Wiceminister środowiska Beata Jaczewska przypomniała, że program GreenEvo dostał się do finału prestiżowego konkursu Europejskiej Nagrody Sektora Publicznego EPSA 2013.

Z danych resortu środowiska wynika, że przychody firm, które uczestniczyły we wcześniejszych edycjach programu wzrosły średnio o ponad 30 proc., a z działalności eksportowej o blisko 60 proc. 18 proc. przedsiębiorstw uruchomiło nowe zakłady produkcyjne, blisko 60 proc. udoskonaliło technologię, a 50 proc. podpisało umowy dystrybucyjne z zagranicznymi partnerami. Połowa firm biorących udział w programie zwiększyła także zatrudnienie.

GreenEvo Akcelerator Zielonych Technologii jest projektem Ministerstwa Środowiska, mającym na celu transfer polskich innowacyjnych technologii środowiskowych i globalną promocję polskiej myśli technicznej. Do tej pory w czterech edycjach konkursu wyłoniono 48 laureatów. Priorytetem programu jest dostarczanie polskich technologii na rynki zagraniczne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Korolec: zielone technologie wspierają rozwój gospodarczy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!