Kraje UE muszą mieć samodzielną politykę energetyczną

Kraje UE muszą mieć samodzielną politykę energetyczną
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przygotowując politykę energetyczną Unii Europejskiej należy brać pod uwagę uwarunkowania gospodarczej i geograficzne poszczególnych państw. Wszystkie kraje UE nie mogą mieć takiej samej energetyki – przekonywano podczas panelu „Energetyczna mapa drogowa 2050 i przyszły miks energetyczny Europy” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego przekonuje, że nie można traktować polityki energetycznej UE jako polityki wrogiej dla Polski. Zwraca uwagę, że wiele technologii, początkowo bardzo kosztownych, z czasem się rozwija i upowszechnia w efekcie czego ich ceny znacząco maleją. Tak było np. z instalacjami odsiarczania. Pierwsze tego typu instalacje pochłaniały ok. 60 proc. energii, dziś odsiarczanie pobiera ok. 8 proc. produkcji energii z węgla i nikt na to już nie zwraca uwagi.

- W okresie ostatnich kilkudziesięciu lat radykalnie zmniejszyliśmy podejście do oczyszczania spalin. Podobnie jest z oczyszczaniem wody i ścieków. Całkiem niedawno takie rzeki jak Ren i Tamiza były bardzo zanieczyszczone, to były niemal ścieki a dziś pływają tam ryby. Podobnie będzie z polityką klimatyczną - zapewnia Jerzy Buzek.

Podkreśla jednak, że nie można prowadzić polityki energetycznej na siłę, narzucając konkretną ścieżkę rozwiązań wszystkim państwom.
Premier Buzek przypomniał, że wskutek zaostrzenia polityki energetycznej nawet 9 proc. polskiego przemysłu może być zagrożone ucieczką do państw, gdzie normy emisyjne nie obowiązują. Zwracał uwagę, że energię z węgla można produkować na Ukrainie i ją przesyłać do krajów UE.
Na Ukrainę może się przenieść także sektor cementowy, stalowy, chemiczny czy szklarski.

Arvydas Sekmokas, minister ds. energii Litwy przypomniał, że 1 lipca 2013 r. Litwa przejmie prezydencję w Unii Europejskiej.

- Będziemy kontynuować politykę energetyczną, jaką podczas swojej prezydencji prowadziła Polska – zapowiadał Sekmokas.

Jak informuje, litewski rząd zaakceptował mapę drogową do niskoemisyjnej gospodarki w 2050 r. Podkreśla, że najtańszy sposób na dekarbonizację w czasach kryzysu to energetyka jądrowa, która jednocześnie przyczynia się do transformacji i unowocześnienia gospodarek.

- Naszą strategię energetyczną opieramy na dwóch filarach: odnawialnych źródłach energii i energetyce jądrowej. Chcemy budować elektrownię jądrową Visaginas razem z Estonią i Łotwą, zachęcamy także Polskę do tego projektu. Współpraca w energetyce z Polską jest dla nas konieczna - przekonuje Arvydas Sekmokas.

Innym obszarem współpracy Polski i Litwy, o którym mówił Arvydas Sekmokas, jest rynek energii elektrycznej.

- Połączenie rynków krajowych jest bardzo ważne, dzięki temu możemy zbudować ogólnoeuropejski rynek energii. Chcemy rozwijać rynek energii razem z Łotwą, Estonią i Polską - deklaruje minister Sekmokas.

Jego zdaniem, każde państwo UE samodzielnie powinno decydować o swoim mixie energetycznym. Zauważa, że w Polsce potencjalnym źródłem energii może być gaz łupkowy.

Ivo Hlavać, wiceminister środowiska Republiki Czeskiej przekonywał, że niektóre państwa członkowskie nie są w stanie zrealizować wszystkich ambicji mapy drogowej jednocześnie.

Podkreślał, że przygotowując takie dokumenty jak mapa drogowa 2050 trzeba uwzględniać ich wpływ na miejsca pracy i poziom PKB. Konieczne jest także respektowanie uwarunkowań państw członkowskich UE.

Także Ivo Hlavać zwracał uwagę, że konieczna jest większa współpraca w dziedzinie energetyki państw z Europy centralnej.

Beata Jaczewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska również podkreślała zasadność takiej współpracy. Sporo miejsca poświęciła na komentarz do polskiej dyskusji o polityce energetycznej UE.

- Nie znajduję dowodów na to, że polityka UE została wymyślona, żeby zabić polski sektor energetyczny. Uciekamy w prostą tezę, że polityka ochrony środowiska i klimatu jest po to, aby zdusić cały region Europy środkowej i jego poszczególne państwa – mówiła Beata Jaczewska.
Podkreślała, że polityka energetyczna i klimatyczna nie są przeciwstawne, jak ogień i woda. Zwracała uwagę, że niskoemisyjna gospodarka w Polsce to nie tylko zagrożenie dla polskiej gospodarki ale szansa na jej rozwój i poszukiwanie nowych technologii.

Friedbert Pflueger, dyrektor wykonawczy Europejskiego Centrum Bezpieczeństwa Energii i Surowców (EUCERS) także mówił, że państwa Europy środkowej muszą razem występować na szczeblu UE, wtedy ich głos będzie bardziej słyszalny.

- Jeśli Litwa będzie wspierana przez inne kraje, to jej prezydencja będzie udana dla państw regionu – prognozował Friedbert Pflueger.
Jego zdaniem duży potencjał europejskiej energetyki leży w rozwoju OZE. Friedbert Pflueger zwracał uwagę, że duża część paneli fotowoltaicznych stosowanych w Europie jest produkowanych w Chinach, ale sama technologia tworzona jest w Europie.

Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) ocenia, że w polityce energetycznej trzeba równoważyć cele środowiskowe i ekonomiczne. Jak cele środowiskowe zdominują politykę, to będzie to groźna dla gospodarki i może pojawić się zagrożenie dla miejsc pracy. Jarosław Zagórowski przyznał, że zasoby węgla kiedyś się skończą dlatego trzeba szukać alternatywnych technologii.

Piotr Piela, partner z Dział Doradztwa Biznesowego firmy doradczej Ernst & Young przedstawił raport dot. polityki energetycznej 11 państw Europy centralnej, przygotowany we współpracy z Central Europe Energy Partners (CEEP).

- Polityka energetyczna UE powinna równoważyć cele strategiczne w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i zrównoważonego rozwoju unikając negatywnego oddziaływania na konkurencyjność gospodarek państw członkowskich. Zrównoważona polityka może wymagać innego podejścia w przypadku krajów UE-15 i UE-11 – mówił Piotr Piela.

Raport prognozuje, że wzrost gospodarczy w krajach UE-11 będzie wiązał się ze wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną. Uwzględniając znaczący udział przemysłu w strukturze PKB krajów UE-11 (wyższy niż w krajach Europy zachodniej), wyższą energochłonność gospodarki oraz trudności w zmianie struktury PKB w ostatnich latach, osiągnięcie przewidywanego poziomu wzrostu PKB będzie trudne bez znaczącego wzrostu zapotrzebowania na energię.

- W związku z przewidywanym wzrostem zapotrzebowania na energię w UE-11, wysokie wymagania polityki energetycznej mogą prowadzić do spowolnienia wzrostu PKB. Obecne ceny energii w regionie są już relatywnie wyższe niż w pozostałych krajach UE – ocenia Piotr Piela.
Zależność energetyczna krajów UE-11 jest generalnie niższa niż krajów UE-15 oraz UE-27 (odpowiednio 37 proc., 57 proc. i 54 proc.). Jednak sytuacja ta może ulec zmianie w najbliższych dekadach w związku z koniecznością rezygnacji z wykorzystania rodzimych paliw stałych.

- Problem jest to, że rozwiązania wymyślone w jednej części Europie mają być wdrażane w całej Unii Europejskiej. Nie możemy się zgadzać z tym, że ktoś coś w Brukseli wymyśli i cała UE musi to zrealizować - mówił Dariusz Mioduski, prezes zarządu Kulczyk Investments.

Prezes Mioduski przypomniał, że Rosja, Ukraina, i Białoruś też leżą w Europie i UE powinna to uwzględniać w swojej polityce energetycznej.
W ocenie prezesa Mioduskiego raport CEEP stanowi merytoryczną podstawa do dyskusji nad polityka energetyczną UE.

- Fajnie mieć wizję, że będziemy mieli czyste środowisko ale ważne jest też to, czy wszyscy będziemy mieli pracę i za co żyć – konkluduje Dariusz Mioduski.

W trakcie dyskusji pojawiały się propozycje renegocjacji pakietu klimatyczno-energetycznego przejętego przez kraje UE. Günter Verheugen, komisarz UE ds. przedsiębiorstw i przemysłu w latach 2004-2010, komisarz UE ds. rozszerzenia w latach 1999-2004, przekonywał, że takie zmiany są niemożliwe, ponieważ musiały by być ratyfikowane przez 27 państw członkowskich UE, a wiele państw UE popiera zapisy pakietu.

- Trzeba działać tak, aby zwiększyć głos państw Europy centralnej. Szansą może być prezydencja Litwy, która rozpoczyna się w połowie 2013 r. – mówił Günter Verheugen.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kraje UE muszą mieć samodzielną politykę energetyczną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!