Kraje UE porozumiały się w sprawie uwolnienia cen energii

Kraje UE porozumiały się w sprawie uwolnienia cen energii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kraje Unii Europejskiej porozumiały się w poniedziałek w sprawie uwolnienia cen energii na europejskim rynku. Ma to przyczynić się do poprawy konkurencyjności i spadku cen. Państwa będą mogły regulować ceny tymczasowo, żeby chronić wrażliwych klientów.

W Brukseli unijni ministrowie odpowiedzialni za sprawy energetyczne dyskutują nad pakietem propozycji, które mają zmienić funkcjonowanie rynku energetycznego w UE. Regulacje dotyczące cen energii są jednym z jego elementów.

Polecamy: WiseEuropa: Rosną ceny energii, główna przyczyna - drożejący węgiel

- W przyszłości na rynku energii elektrycznej dostawcy prądu będą mogli swobodnie ustalać ceny. Pozwoli to ograniczyć zakłócenia, zwiększyć konkurencję i doprowadzić do obniżenia cen detalicznych. Państwa członkowskie będą mogły tymczasowo regulować ceny, aby pomóc ubogim lub wrażliwym odbiorcom energii w gospodarstwach domowych i aby ich chronić. Wprowadzone zostaną pewne zabezpieczenia rynkowe, by uniknąć subsydiowania i dyskryminacji uczestników rynku, co zagwarantuje, że transgraniczne funkcjonowanie rynku hurtowego nie zostanie zakłócone - napisała w komunikacie Rada UE, informując o zawarciu porozumienia.

Polecamy: Znów będziemy eksporterem prądu 

Zgodnie z umową państwa członkowskie mają być również zobligowane do tego, by oferować tzw. dynamiczne kontrakty (cena energii uzależniona od momentu, w którym z niej korzystamy) oraz inteligentne liczniki. Porozumienie zawiera szczegółowe zasady ich instalacji. 

- Klienci są naszym głównym priorytetem w pracach nad nowymi przepisami. Naszym celem jest konkurencyjny rynek, który zapewni wszystkim energię elektryczną, ale dajemy także rządom możliwość udzielenia pomocy w razie potrzeby. Z drugiej strony konsumenci będą mieli możliwość zaangażowania się w podejmowanie świadomych decyzji (w sprawie dostawców energii). To zagwarantuje, że w Europie powstanie rzeczywisty rynek energii elektrycznej - powiedziała minister gospodarki i infrastruktury Estonii Kadri Simson, która kierowała negocjacjami, reprezentując estońską prezydencję.

Polecamy: Bolesna prawda o rynku energii dla Kowalskiego 

Poniedziałkowe porozumienie otwiera drogę do negocjacji z Parlamentem Europejskim nad ostatecznym kształtem nowych regulacji. Rozmowy mają rozpocząć się na początku 2018 roku.

KE przedstawiła propozycję reform rynku energetycznego w UE (znaną pod nazwą "pakiet zimowy" lub pakiet "czysta energia") pod koniec listopada 2016 roku. Główny cel zmian to dopasowanie unijnego rynku energetycznego do potencjału odnawialnych źródeł energii.

Z polskiej perspektywy jedną z kluczowych spraw stał się zapis o wprowadzeniu limitu emisji CO2 dla wspieranych z publicznych pieniędzy producentów energii elektrycznej. KE tłumaczyła, że chce w ten sposób zapobiegać ukrytemu subsydiowaniu elektrowni węglowych.

Negocjacje w sprawie tych zapisów mogą trwać wiele godzin. Dyplomaci nie wykluczają, że poniedziałkowe spotkanie unijnych ministrów przeciągnie się do północy.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kraje UE porozumiały się w sprawie uwolnienia cen energii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!