Krakowscy radni za ułatwieniami dot. wymiany pieców węglowych

Krakowscy radni za ułatwieniami dot. wymiany pieców węglowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Będą możliwe bezgotówkowe rozliczenia z firmami, które zajmują się wymianą pieców węglowych i prostsze formularze dla starających się o dotacje na ten cel - zdecydowali w środę krakowscy radni.

"Nowe zasady powinny wejść w życie w marcu. Liczymy, że będą one dużym ułatwieniem dla osób, które chcą wymienić piece węglowe na ekologiczne źródła energii i że przyśpieszy to proces likwidacji palenisk węglowych w mieście" - mówiła PAP dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska w Urzędzie Miasta Krakowa Ewa Olszowska-Dej.

Do tej pory mieszkańcy musieli najpierw sfinansować wymianę pieca węglowego na ekologiczne źródło ogrzewania, a potem starać się o dotację na ten cel z miasta. Po zmianach w Programie Ograniczenia Niskiej Emisji możliwe będą rozliczenia bezgotówkowe. Mieszkańcy będą musieli znaleźć wykonawcę usługi i mogą podpisać umowę z miastem, w której znajdą się zapisy, że to miasto rozliczy się bezpośrednio z firmą.

Uproszczone zostaną także formularze wniosków o wymianę pieców: zamiast czterech będą mieć dwie strony. Zainteresowani nie będą już musieli dostarczać urzędnikom szeregu dodatkowych informacji m.in. o powierzchni lokalu czy umowie zawartej z dostawcą energii.

By przyspieszyć rozpatrywanie wniosków o wymianę pieców zatrudnionych ma być więcej urzędników. Do tej pory zajmowały się tym 23 osoby, ma być ich 36. Wnioski mieszkańców mają być też rozpatrywane szybciej. Miasto chce sporządzić listę firm, które rekomenduje mieszkańcom. Kryteria wyboru tych firm są jeszcze ustalane, ale pod uwagę brane będą m.in. cena, jakość i czas wykonania usługi, udzielana gwarancja, niezawodność i potencjał firmy.

1 września 2019 r. w życie ma wejść uchwała sejmiku zabraniająca używania do ogrzewania domów i mieszkań w Krakowie paliw stałych. Piece węglowe powinny zniknąć. Według zakończonej jesienią zeszłego roku inwentaryzacji w Krakowie działało blisko 24,5 tys. palenisk węglowych. W 2015 r. udało się wymienić na bardziej ekologiczne źródła energii niemal 1,2 tys. pieców i blisko 1,2 tys. kotłowni.

Władze miasta liczą, że po zmianie przepisów możliwe będzie likwidowanie nawet do 6 tys. pieców rocznie, ale wiele zależy od tego, czy mieszkańcy będą tym zainteresowani.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Krakowscy radni za ułatwieniami dot. wymiany pieców węglowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!