XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Krytyka rurociągu Gazpromu to hipokryzja, twierdzą Węgrzy

Krytyka rurociągu Gazpromu to hipokryzja, twierdzą Węgrzy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Peter Szijjarto, szef węgierskiej dyplomacji oznajmił podczas forum energetycznego w Belgradzie, że "współpraca środkowej, południowej i wschodniej części Europy jest niezbędna do zrealizowania projektów służących bezpieczeństwu energetycznemu regionu" .

Minister  spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto wyraził przekonanie, że jednym z największych wyzwań na świecie jest zapewnienie zaopatrzenia w energię. Podkreślił, że w Europie Środkowej zawsze była to ważna kwestia. Szijjarto zaznaczył, że region potrzebuje dywersyfikacji w sferze źródeł, pochodzenia i tras dostaw źródeł energii.

Według niego należy przy tym przestrzegać czterech zasad, w tym harmonizować kwestie inwestycji energetycznych z interesami krajów Europy Środkowej i Wschodniej i nie stosować podwójnych standardów. Zaznaczył ponadto, że o tym, z jakich źródeł zestawić swój koszyk energetyczny, powinno decydować dane państwo oraz że niezbędna jest współpraca euroazjatycka.

Rozwijając temat podwójnych standardów, powiedział, że często nikt nie potępia poczynań krajów Europy Zachodniej na rzecz ich interesów energetycznych, a państwa Europy Środkowej i Wschodniej wielokrotnie są krytykowane za podobne posunięcia. 

Minister przypomniał, że Gazprom buduje dwie nitki rurociągu Turecki Potok - jedna będzie służyć rynkowi tureckiemu, a druga być może Bałkanom i Europie Środkowej. Ta druga transportowałaby gaz z Turcji przez Bułgarię i Serbię na Węgry, a stamtąd na Słowację i do Austrii. Według Szijjarto projekt ten jest krytykowany z powodu hipokryzji i stosowania podwójnych standardów.

Minister zwrócił uwagę, że obecnie największą inwestycją energetyczną w Europie Zachodniej jest budowa gazociągu Nord Stream 2. Tym rurociągiem będzie płynął gaz z Rosji do Europy Zachodniej, zapewniając zachodnioeuropejskim krajom zaopatrzenie w energię.

- Powinniśmy się domagać, by taki projekt był też możliwy w Europie Środkowej - podkreślił, oceniając, że mógłby nim być Turecki Potok. Jak podkreślił, obie inwestycje łączą podobieństwa: dotyczą gazu rosyjskiego i nowych szlaków dostaw, a także w obu uczestniczy Gazprom.

Zobacz także: "Nord Stream 2: to katastrofa dla całej Unii Europejskiej"
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Krytyka rurociągu Gazpromu to hipokryzja, twierdzą Węgrzy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!