XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kryzys pomaga w redukcji emisji gazów

Kryzys pomaga w redukcji emisji gazów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na skutek kryzysu gospodarczego, w ubiegłym roku o 1,5 proc. w porównaniu z rokiem 2007 zmniejszyły się emisje gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej - wynika z opublikowanych najnowszych, wstępnych danych Europejskiej Agencji Środowiska (EEA).

- Większa część spadku emisji w roku 2008 jest wynikiem mniejszych emisji dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych w sektorach energii, przemysłu i transportu. Odzwierciedla to skutki globalnej recesji gospodarczej, która zaczęła się w roku 2008 i przyniosła mniejszą produkcję przemysłową, mniejsze zużycie energii w przemyśle oraz zmniejszoną liczbę przewożonych towarów - głosi komunikat unijnej agencji.

Emisje gazów cieplarnianych w całej UE zmniejszyły się o 1,5 proc., natomiast w 15 "starych" krajach UE razem - o 1,3 proc. EEA zaznacza, że to dopiero przybliżone, wstępne dane, i nie podaje szacunków dla poszczególnych krajów.

Te dane potwierdzają, że UE zbliża się do realizacji celów protokołu z Kioto w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Cele protokołu z Kioto dotyczą wspólnie 15 ówczesnych krajów członkowskich UE, które zobowiązały się, że do 2012 roku zredukują razem emisje gazów cieplarnianych o co najmniej 8 proc. Rozszerzona, licząca 27 krajów UE nie ma wspólnego celu. Wszystkie nowe kraje członkowskie (poza wyłączonymi z systemu Cyprem i Maltą) mają swoje indywidualne cele redukcji w wysokości 6-8 proc. Poza Słowenią, osiągnęły je z łatwością, zaliczając na poczet redukcji zamykanie zakładów przemysłowych podczas transformacji gospodarczej na przełomie lat 80. i 90. Dla przykładu, cel redukcji Polski to 6 proc. do roku 2012, a dotychczasowa redukcja wyniosła ok. 30 proc. w porównaniu z polskim rokiem bazowym 1988.

Zdaniem EEA, w porównaniu z powszechnie przyjętym rokiem bazowym 1990, UE-15 zredukowała już swoje emisje o 6,2 proc. Komisja Europejska ocenia, że UE osiągnie cel zapisany w protokole z Kioto.

To dla KE ważny argument w negocjacjach nowego światowego porozumienia o dalszym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych po roku 2012 (post-Kioto). KE zabiega, by to porozumienie, które ma zostać przyjęte na grudniowej konferencji w Kopenhadze, było jak najbardziej ambitne. UE już jednostronnie zobowiązała się do redukcji o 20 proc. do 2020 r. w porównaniu z rokiem 1990. Jest gotowa do redukcji nawet o 30 proc., jeśli w Kopenhadze inne uprzemysłowione potęgi (USA, Japonia...) zobowiążą się do porównywalnego wysiłku. Na razie - szacuje EEA - 27 krajów UE zredukowało razem swoje emisje o 10,7 proc. od 1990 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kryzys pomaga w redukcji emisji gazów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!