XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Leszek Juchniewicz: na rynku energii jest taka sytuacja, że nikt nic nie wie

Leszek Juchniewicz: na rynku energii jest taka sytuacja, że nikt nic nie wie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- To, jak długo potrwa obecna niepewność związana z regulacją cen energii, będzie w dużej mierze zależało od stanowiska Komisji Europejskiej. Jeśli to nie zostanie uznane jako pomoc publiczna, to spodziewam się, że rozporządzenie szybko powstanie i szybko wejdzie w życie - mówi WNP.PL Leszek Juchniewicz, pierwszy prezes URE (w latach 1997-2007), obecnie główny ekonomista Pracodawców RP.


Jak pan ocenia obecne zamieszanie wokół cen energii?

- Od czasu jak Polska wdrożyła zasady regulacji szeroko rozumianego sektora energetyki, to taki przypadek nie miał miejsca. Do tej pory nie było takiej ingerencji Sejmu, czyli ustawodawcy, w konstytucję rynku energii, jaką jest ustawa Prawo energetyczne, która doprowadziłaby do tak ogromnego zamieszania z cenami energii. Obecnie nikt nic nie wie! Mamy ustawę, ale nie mamy rozporządzeń wykonawczych. Powinno być wydane rozporządzenie, a go nie ma i nie wiadomo jak liczyć i kalkulować, jakie faktury wystawiać. Uczestnicy rynku energii mają więc olbrzymi kłopot.


Czytaj więcej: Sejm uchwalił ustawę m.in. obniżającą akcyzę na energię elektryczną i zmieniającą stawki opłaty przejściowej, co ma zapobiec podwyżkom cen prądu w 2019 r.

Prace nad rozporządzeniem trwają.


- Prace nad przygotowaniem rozporządzenia podobno trwają, było ileś jego wersji, ale tak naprawdę wszyscy w Ministerstwie Energii czekają na decyzję Komisji Europejskiej dot. notyfikacji ustawy, czy będzie ona potrzebna, czy nie.

Patrząc na to systemowo i długookresowo, trzeba przypomnieć, że Polska w roku 1991 podpisując tzw. układ europejski, czyli umowę ze Wspólnotą Europejską, zobowiązała się do stosowania zasad rynkowych w energetyce. Dopiero w 1997 r. uchwalone zostało Prawo energetyczne, które stało się konstytucją rynku energii. Od tamtej pory takie zdarzenie, jak obecnie z cenami energii, nie miało miejsca.

Zawsze staraliśmy się stosować zasady rynkowe, oczywiście z odpowiednią dozą regulacji, tam gdzie ona była niezbędna. Teraz jednak mamy do czynienia z ingerencją nie tylko w ceny energii, ale także w opłaty przesyłowe. To ma wielorakie implikacje związane z rozwojem sieci energetycznych, inwestycjami w sieci przesyłowe i dystrybucyjne, co się z kolei przerzuca na bezpieczeństwo energetyczne i niezawodność dostaw energii.

Już nie mówię o inwestorach spółek energetycznych, inwestorach indywidualnych i funduszach, które kupiły akcje spółek w ramach promowania tzw. Akcjonariatu Obywatelskiego. Teraz inwestorzy na pewno nie mają co liczyć na dywidendę. Wszystkie przedsiębiorstwa energetyczne będą krótkie finansowo, przyjdzie im energię kupować drogo, a sprzedawać taniej, co jest w warunkach gospodarki rynkowej niewyobrażalne!
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Leszek Juchniewicz: na rynku energii jest taka sytuacja, że nikt nic nie wie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!