Liberalizacja unijnego rynku energii przyspieszy w czwartek

Liberalizacja unijnego rynku energii przyspieszy w czwartek
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Już jesienią Komisja Europejska jest gotowa rozpocząć procedury o naruszenie unijnych przepisów wobec krajów, które nie wdrożą do tego czasu trzeciego pakietu energetycznego UE. Nowe przepisy, liberalizujące rynki elektryczności i gazu, wchodzą w życie w czwartek.

Trzeci pakiet energetyczny ma przyspieszyć liberalizację rynków energetycznych krajów UE tak, by gospodarstwa domowe i firmy miały dostęp do jak najlepszej, rynkowej oferty na dostawy prądu i gazu. Przewiduje on m.in. rozdzielenie działalności sieciowej od wytwórczej i obrotowej w przedsiębiorstwach zintegrowanych pionowo, do niedawna monopolistach na tym rynku.

Pakiet daje nowe prawa konsumentom, m.in. prawo do zmiany dostawcy energii w ciągu 3 tygodni.

"Od kilku miesięcy rozmawiamy z rządami na temat implementacji trzeciego pakietu energetycznego; niektóre z nich są na dobrej drodze. Poczekamy jeszcze kilka tygodni lub miesięcy, aż dojdziemy do ostatecznych wniosków latem lub jesienią. Wówczas, jeśli prawo nie będzie wdrożone, rozpoczniemy procedury o naruszenie przepisów unijnych" - powiedział w środę komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger.

Jeszcze żaden kraj członkowski nie wdrożył w pełni nowych przepisów; KE spodziewa się, że najszybciej, bo w ciągu najbliższych tygodni, prawo związane z pakietem w pełni wdrożą: Portugalia, Dania, Włochy, Francja, Austria, Czechy i Grecja. Latem mają zrobić to m.in. Niemcy.

W przypadku Polski, KE oczekuje pełnego wdrożenia pakietu jesienią. Jesteśmy w ostatniej grupie krajów, m.in. wraz z Hiszpanią, Litwą, Irlandią, Bułgarią i Rumunią. Jednak Polska jest również w grupie krajów, które zamierzają wdrożyć najbardziej zaawansowane rozwiązanie pakietu, jeśli chodzi o rozdział przesyłu od produkcji i dostaw energii. Według informacji KE, ma to być rozdział właścicielski, za wyjątkiem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, transportującego rosyjski gaz na zachód.

Właścicielem polskiej części Jamału pozostała polsko-rosyjska spółka EuRoPol Gaz, jednak jej niezależnym operatorem jest należący do SP Gaz-System. Komisja podaje Polskę jako dobry przykład wynegocjowania z Rosją rozdziału przesyłu od dostaw gazu mimo krytyki Rosji pod adresem trzeciego pakietu energetycznego. Rosyjskie firmy są udziałowcami w europejskich firmach energetycznych, które teraz muszą rozdzielić swoją działalność, żeby umożliwić dostęp do sieci przesyłowych innym dostawcom (zasada dostępu strony trzeciej, tzw. TPA).

Zgodnie z pakietem, przepisy dotyczące rozdziału przesyłu powinny być zapisane w prawie krajowym do czwartku, zaś firmy mają czas na rzeczywisty rozdział do 3 marca 2012 roku.

Jak powiedział w środę PAP pełniący obowiązki prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk, trzeci pakiet oznacza przede wszystkim wzmocnienie pozycji regulatora rynku. Urząd poszerzy też zakres monitoringu rynku.

"Chodzi m.in. o kwestie monitorowania realizacji planów inwestycyjnych przedsiębiorstw czy jakości świadczonych usług" - wymienił Woszczyk.

Regulator będzie także mógł nakładać sankcje na przedsiębiorstwa energetyczne i gazowe, które nie wywiążą się ze zobowiązań nałożonych dyrektywami, czy też nie poddadzą się prawnie wiążącym decyzjom URE lub zrzeszającej europejskich regulatorów Agencji ACER.

"Ponadto pakiet wzmacnia pozycję konsumentów i określa zadania państwa co do ochrony konsumentów wrażliwych" - podkreślił Woszczyk. Nowe regulacje gwarantują m.in. dostęp do przejrzystych informacji o cenach i zużyciu energii oraz gazu, czy też informacji o prawach konsumentów.

"Informacje o prawach odbiorcy powinny być zamieszczane na stronach internetowych dostawców oraz na rachunkach za media, a państwa członkowskie mają przygotować tzw. punkty kontaktowe, w których konsumenci będą mogli zasięgnąć informacji na temat swoich praw, obecnych przepisów oraz środków rozstrzygania sporów" - wyjaśnił szef URE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!