Liczba zmian sprzedawców prądu spadła o prawie 1/3

Liczba zmian sprzedawców prądu spadła o prawie 1/3
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2018 roku, wg danych Urzędu Regulacji Energetyki, odnotowano w Polsce mniejszą ogółem liczbę zmian sprzedawców prądu przez odbiorców końcowych niż rok wcześniej o około 28,5 proc. Mniej było zmian zarówno w przypadku gospodarstw domowych jak i odbiorców biznesowych. Wśród przyczyn tego zjawiska jest zaprzestanie działalności przez część spółek obrotu i związane z tym obawy odbiorców przed zmianami. Są oceny, że w tym roku ruch na rynku będzie jeszcze mniejszy niż w 2018 r.

  • Dane o liczbie zmian sprzedawców energii za 2018 rok nie mogły być dobre, bo rynek TPA aktywnie tworzyły przede wszystkim firmy niezależne od kontrolowanych przez państwo, a ich ubyło - komentuje Krzysztof Czajka, dyrektor ds. sprzedaży w Fiten.
  • Obecnie aktywność sprzedawców energii w pozyskiwaniu nowych klientów jest o około 90 proc. mniejsza niż rok temu - mówi Michał Suska, prezes Energomix.
  • Dane za luty 2019 będą tragicznie niskie. Brak zainteresowania sprzedawców energii poszerzaniem sprzedaży to efekt zamieszania, jakie na rynek wprowadziła ustawa zamrażająca ceny sprzedaży energii.
  • Rozwój sytuacji w dużym stopniu zależy od rozporządzenia w sprawie rekompensat.

Liczba tzw. odbiorców TPA (Third-party Access), czyli takich, którzy zmienili sprzedawcę energii elektrycznej, z grup taryfowych A, B, C (w uproszczeniu - biznes), według stanu na koniec grudnia 2018 r. wyniosła 201 005, a więc zwiększyła się od końca 2017 r. o 12 774, co stanowi wzrost o 6,8 proc.  Natomiast liczba odbiorców TPA w grupie taryfowej G, która jest zdominowana przez gospodarstwa domowe, według stanu na koniec grudnia 2018 wyniosła 604 612, co oznacza, że od końca 2017 r. zwiększyła się o 57 745, wzrastając o 10,6 proc. (dane wg monitoringu URE).

Czytaj także: Rynek energii w czasach koncentracji. Niezależny regulator pomoże?

Powyższe dane oznaczają, że w 2018 roku łączna liczba zmian sprzedawców energii elektrycznej była mniejsza niż rok wcześniej, a także, iż była mniejsza w poszczególnych grupach odbiorców ujmowanych w statystykach podawanych przez URE i że dynamika zmian sprzedawców w 2018 roku względem 2017 była mniejsza niż w 2017 względem 2016.

W 2018 roku liczba zmian sprzedawców energii dokonanych przez odbiorców z grup taryfowych A, B, C wyniosła wspomniane już 12 774 (w stosunku do stanu na koniec 2017 wzrost o 6,8 proc.) wobec 14 373 zmian w 2017 roku (w stosunku do stanu na koniec 2016 wzrost o 8,3 proc.). Z kolei liczba zmian sprzedawców energii dokonanych przez odbiorców z grupy taryfowej G wyniosła w ubiegłym roku 57 745 (w stosunku do stanu na koniec 2017 wzrost o 10,6 proc.) wobec 84 237 zmian w 2017 roku (w stosunku do stanu na koniec 2016 wzrost o 18,2 proc.).


- Dane o liczbie zmian sprzedawców energii w 2018 roku nie mogły być dobre, bo rynek TPA aktywnie tworzyły przede wszystkim firmy niezależne od kontrolowanych przez państwo, a ich ubyło. Mam wrażenie, że dane dotyczące liczby zmian sprzedawców energii w 2018 roku byłyby dużo gorsze, gdyby nie to, że niektóre mniejsze spółki obrotu wypadły z rynku, czyli ich klienci wprawdzie nie z własnej woli, ale jednak zmienili sprzedawcę. Zakładam, że te ubiegłoroczne wymuszone zmiany sprzedawcy są uwzględnione w statystykach podawanych przez URE - komentuje Krzysztof Czajka, dyrektor ds. sprzedaży w firmie Fiten.

- Spadek liczby zmian sprzedawców energii elektrycznej w 2018 roku względem liczby zmian sprzedawców w 2017 roku nie zaskakuje. Sporo niepewności na rynku ograniczającej skłonność odbiorców do zmian sprzedawców wprowadziło zaprzestanie działalności przez kilka spółek obrotu i podobnie zadziałały zarówno na sprzedawców, jak i odbiorców energii zapowiedzi zmiany prawa. To się w końcu skrystalizowało w postaci uchwalonej w grudniu 2018 ustawy zamrażającej ceny sprzedaży energii w 2019 roku - mówi Michał Suska, prezes zarządu Energomix.

Największym echem odbiło się zaprzestanie sprzedaży energii w ubiegłym roku przez przedsiębiorstwa Energetyczne Centrum i Energia dla firm, których upadłość została ogłoszona w grudniu 2018. URE w połowie grudnia 2018 informował, że prowadzi postępowania dotyczące odebrania koncesji 13 sprzedawcom energii elektrycznej. Czytaj na ten temat: 13 spółek może stracić koncesję na handel energią elektryczną.

Na koniec 2018 roku w Polsce było nieco ponad 804 tys. odbiorców TPA (201 005 w grupach taryfowych A, B, C i 604 612 w grupie G) wobec niespełna 733,5 tys. na koniec 2017 roku (188 231 w grupach taryfowych A, B, C i 546 867 w grupie G).

Według sprawozdania prezesa URE za 2017 rok na koniec tamtego roku w Polsce było niewiele ponad 17,4 mln końcowych odbiorców energii , z czego 90,8 proc. (15,8 mln) to byli odbiorcy z grupy taryfowej G, w tym w przeważającej większości odbiorcy w gospodarstwach domowych (ponad 14,9 mln), którzy dokonują zakupu energii w celu jej zużycia w gospodarstwie domowym.

Pozostała grupa odbiorców końcowych to odbiorcy należący do grup taryfowych A, B i C. Grupy A i B stanowią odbiorcy zasilani z sieci wysokiego i średniego napięcia i są to tzw. odbiorcy przemysłowi, natomiast do grupy C należą odbiorcy przyłączeni do sieci niskiego napięcia, pobierający energię elektryczną dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, tzw. odbiorcy biznesowi.

Podobnie jak na koniec 2017 roku, tak i na koniec 2018 roku najwięcej odbiorców TPA było przyłączonych do sieci Tauron Dystrybucja - prawie 224 tys., czyli blisko 28 proc. wszystkich odbiorców TPA wg danych na koniec 2018 roku.

- Wydaje się, że w tym roku, jeśli chodzi o liczbę zmian sprzedawców energii elektrycznej do odbiorców końcowych, sytuacja będzie jeszcze gorsza niż w ubiegłym roku. Po pierwsze dlatego, że jest mniej aktywnych sprzedawców energii niż w ubiegłym roku, a dodatkowo ze względu na zamieszanie z ustawą "zamrażającą ceny energii", część sprzedawców nie zabiega o nowych klientów. Po drugie, w ubiegłym roku część sprzedawców zaprzestała dostarczania energii w trakcie obowiązywania umów i to obudziło w klientach obawy przed zmianami - mówi Krzysztof Czajka.

- Sadzę, że dane o liczbie zmian sprzedawców w styczniu 2019 będą jeszcze jako takie, bo będą efektem zmian sprzedawcy z całego 2018 roku, ale dane za luty 2019 będą tragicznie niskie. Brak zainteresowania sprzedawców energii poszerzaniem sprzedaży to efekt zamieszania, jakie na rynek wprowadziła ustawa zamrażająca ceny sprzedaży energii w 2019 roku. Nadal nie jest jasne, w jakiej wysokości będzie można uzyskać rekompensaty za sprzedaż energii ze stratą i czy w ogóle będą jakieś rekompensaty - komentuje Krzysztof Czajka.

W 2018 roku wolumen energii elektrycznej dostarczonej wszystkim odbiorcom TPA (ponad 804 tys. odbiorców) wyniósł niespełna 75,1 TWh. Rok wcześniej dostawy dla wszystkich odbiorców TPA wyniosły prawie 71,6 TWh (prawie 733,5 tys. odbiorców). W ubiegłym roku najwięcej energii zostało dostarczonych odbiorcom TPA przyłączonym do sieci Tauron Dystrybucja - blisko 33,4 TWh, co stanowiło ok. 44 proc. energii ogółem dostarczonej odbiorcom TPA.

- Oczekuję, że w 2019 roku w stosunku do 2018 roku liczba zmian sprzedawców energii elektrycznej spadnie o przynajmniej 50 proc. Cały pierwszy kwartał bieżącego roku spisuję na straty. Tylko nieliczne firmy zabiegają teraz o nowych klientów. Obecnie aktywność sprzedawców energii w pozyskiwaniu nowych klientów jest o około 90 proc. mniejsza niż rok temu i uważam, że w kolejnych miesiącach też będzie mniejsza niż w ubiegłym roku. Ustawowa ingerencja w ceny sprzedaży energii podważyła stabilność reguł działania rynku - komentuje Michał Suska.

- Sadzę, że w tej sytuacji klienci też będą mniej chętni do zmian sprzedawców. Dużo więcej będzie można powiedzieć o możliwym rozwoju sytuacji na rynku energii, gdy ukaże się rozporządzenie dotyczące rekompensat za straty na sprzedaży energii w 2019 z powodu zamrożenia cen na poziomie z czerwca 2018 - dodaje Michał Suska.

Także Krzysztof Czajka ocenia, że rozwój sytuacji na rynku energii w najbliższych miesiącach w dużym stopniu zależy od rozporządzenia w sprawie rekompensat.

- Jeśli faktycznie będziemy musieli dokładać, jako branża, do sprzedaży energii i czekać na pokrycie strat, czyli rekompensaty, to opłacalność biznesu stanie pod znakiem zapytania. Nasze szacunki co do kwot niezbędnych do pokrycia rekompensat sprzedawców energii w 2019 roku są dużo wyższe od tych podawanych przez Ministerstwo Energii. Dodatkowo ze względu na zbliżające się wybory parlamentarne, na rynku sprzedaży energii pali się pomarańczowa lampka ostrzegająca przed ryzykiem politycznych decyzji i pomysłów niekorzystnych dla rynku - mówi Krzysztof Czajka.

Ustawa z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, upraszczając, „zamraża” detaliczne ceny sprzedaży energii elektrycznej w 2019 roku na poziomie z 30 czerwca 2018 roku. W związku z tym z punktu widzenia spółek obrotu kluczowym zagadnieniem jest to, jak ma działać system mający rekompensować spółkom utratę przychodów z tego tytułu, że w 2019 roku będą musiały sprzedawać odbiorcom energię taniej, niż wynikałoby to m.in. ze wzrostu hurtowych cen energii. Sposób funkcjonowania systemu rekompensat zostanie określony rozporządzeniem ministra energii.

Polski rynek energii, zarówno jeśli chodzi o wytwarzanie, jak i o dystrybucję energii elektrycznej oraz jej sprzedaż detaliczną, jest mocno skoncentrowany. Według danych opracowanych przez PGE udział poszczególnych grup energetycznych w sprzedaży energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2016 roku wynosił: PGE - 33 proc., Tauron - 25 proc., Energa - 15 proc., Enea - 13 proc.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Liczba zmian sprzedawców prądu spadła o prawie 1/3

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!