Linie energetyczne przekraczają wschodnią granicę

Linie energetyczne przekraczają wschodnią granicę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Połączenia transgraniczne na wschodzie Polski, z mostem elektroenergetycznym Polska- Litwa na czele, perspektywy rozwoju OZE w województwach tzw. ściany wschodniej pod rządami nowego systemu wsparcia OZE oraz energetyka prosumencka na terenach rolniczych będą tematami energetycznych debat Wschodniego Kongresu Energetycznego 2015.

Już pojutrze, 24 września 2015 roku, w Białymstoku rozpocznie się Wschodni Kongres Gospodarczy 2015 (WKG 2015). Debaty dotyczące energetyki będą dedykowane, hasłowo rzecz ujmując, inwestycjom infrastrukturalnym ze szczególnym uwzględnieniem przedsięwzięć realizowanych lub planowanych w Polsce Wschodniej, perspektywom rozwoju OZE we wschodnich regionach naszego kraju i energetyce prosumenckiej na terenach rolniczych.

Rejestracja udziału w wydarzeniu trwa wyłącznie do 22 września.

Najbardziej znaną obecnie inwestycją energetyczną kojarzoną ze wschodnimi rubieżami Polski jest prawdopodobnie tzw. most elektroenergetyczny Polska-Litwa, którego budowa zmierza ku końcowi. Po stronie polskiej projekt obejmuje 11 inwestycji, z czego 8 zostało już ukończonych. Pozostałe do wykonania zadania w trakcie realizacji, określane przez inwestora (PSE) jako zadania na końcowym etapie , to budowa stacji Ełk Bis, budowa linii 400 kV Ełk Bis - Łomża i budowa linii 400 kV Ełk - granica RP (kierunek Alytus). . Realizacja projektu w pierwszym etapie, do końca 2015, umożliwi wymianę mocy na poziomie 500 MW. Należy przypuszczać, że podczas WKG 2015 dowiemy się jakie są perspektywy realizacji II etapu tego projektu, co zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami oznaczałoby podniesienie przepustowości połączenia do 1000 MW w perspektywie 2020 roku.

Oczywiście, połączenia transgraniczne i w ogóle stan sieci przesyłowych w Polsce Wschodniej to będzie tylko jeden z tematów dotyczących szeroko rozumianej infrastruktury energetycznej, nie wyłączając zaplecza surowcowego energetyki. W tym obszarze jednym z ciekawszych projektów w Polsce, a związanym z Lubelszczyzną jest projekt budowy kopalni węgla kamiennego przez australijską firmę Prairie Mining Limited. Chce ona wybudować kopalnię o, według studium ewaluacyjnego z kwietnia 2014, potencjale wydobycia 6 mln ton rocznie przy docelowym zatrudnieniu około 2 tys. osób i czasie pracy kopalni szacowanym na minimum 22 lata.

Innym tematem debat będzie zapewne stan sieci dystrybucyjnych, a w tym kontekście zostanie podjęta próba oceny możliwości rozwoju OZE w Polsce wschodniej ( przyłączenia OZE). W Polsce wschodniej sieci dystrybucyjne to głównie domena PGE Dystrybucja . Według stanu na koniec marca 2015 do sieci PGE Dystrybucja były przyłączone OZE o mocy blisko 1814 MW, w tym prawie 748 MW w energetyce wiatrowej. Podpisane wówczas umowy na przyłączenie OZE opiewały na kolejne 2148 MW, z czego umowy dotyczące przyłączenia farm wiatrowych opiewały na blisko 1743 MW. Czy projekty OZE w Polsce wschodniej są na tyle efektywne, że będą mogły konkurować z projektami z innych obszarów Polski w aukcjach, czy też nowy system wsparcia promujący najbardziej efektywne ekonomicznie przedsięwzięcia doprowadzi na przykład do absolutnej koncentracji inwestycji w energetykę wiatrową w północnej Polsce?

Odpowiedzi na tego typu pytania będziemy starali się znaleźć podczas WKG 2015, a są to pytania nie bez znaczenia dla rozwoju regionalnego. Podobnie jak pytania o możliwości rozwoju energetyki rozporoszonej, co ma szczególne znaczenie dla rozwoju wschodnich rolniczych regionów. Tam, gdzie energetyka zawodowa nie radzi sobie dobrze z zaopatrzeniem odbiorców w energię, a rozwijające się gospodarstwa rolne potrzebują jej coraz więcej, naturalną alternatywą wydaje się budowa małych własnych źródeł .wytwarzania energii przez grupy inwestorów, czy nawet przez pojedyncze gospodarstwa. Będziemy się starali m.in. wyjaśnić, czy i pod jakimi warunkami w obecnych realiach ekonomicznych i regulacyjnych takie inwestycje są opłacalne i co będzie oznaczało dla zainteresowanych nimi wejście w życie w 2016 roku przepisów wprowadzających ceny gwarantowane sprzedaży energii z mikrointalacji OZE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Linie energetyczne przekraczają wschodnią granicę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!