Litewska prasa sceptyczna wobec mostu energetycznego

Litewska prasa sceptyczna wobec mostu energetycznego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Litewski tygodnik "Veidas" pisze w poniedziałek, że choć po 10 latach negocjacji powstała polsko- litewska spółka mająca połączyć systemy energetyczne obu krajów, to nim tzw. most energetyczny zacznie działać może minąć kolejnych 10 lat.

W artykule "Jak znaleźć wspólny język z Polakami" napisano, że powołana przed kilkoma tygodniami spółka LitPol Link, która zajmie się przygotowaniem projektu budowy mostu energetycznego, nie spełnia wszystkich oczekiwań strony litewskiej.

Niemniej, jak pisze "Veidas", to porozumienie można uznać za sukces zważywszy, że "współpraca obu państw w wielu dziedzinach jest bardzo skomplikowana i emocjonalna, a konstruktywnego podejścia do spraw brakuje i jednej i drugiej stronie".

Według tygodnika Polsce i Litwie najtrudniej się porozumieć w dziedzinach energetyki, polityki zagranicznej i w kwestii mniejszości narodowych.

"Właśnie dlatego mało kto wierzy, że realizacja projektu budowy mostu energetycznego zostanie zakończona do roku 2012" - czytamy w tygodniku.

"Również polskie media przyznają, że Polsce i Litwie z trudem udaje się porozumieć, a w ciągu ostatnich kilkunastu lat nie udało się urzeczywistnić żadnego wspólnego planu inwestycyjnego" - napisano w tygodniku.

Zauważając że "minie jeszcze trochę czasu, nim Polska i Litwa nauczą się konstruktywnej współpracy", "Veidas" akcentuje, że przy coraz ściślejszej współpracy w kwestiach energetycznych i politycznych efektywność działania staje się znacznie ważniejsza aniżeli wzajemne sympatie, czy ambicje.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!