Litwa popiera pomysł Polski ws. unii energetycznej

Litwa popiera pomysł Polski ws. unii energetycznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Litwa popiera pomysł polskiego rządu dotyczący stworzenia realnej unii energetycznej w UE. W następnym tygodniu odbędzie się nieformalne spotkanie ministrów ds. energii w Atenach, gdzie będziemy dyskutowali o projekcie unii energetycznej i poprzemy tę inicjatywę - powiedział Jaroslav Neverovič, minister ds. energii Litwy, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Minister Neverovič wskazuje, że na najbliższym szczycie szefów państw i rządów państw UE zostanie przestawiony raport i propozycje dot. umacniania bezpieczeństwa energetycznego we wspólnocie.

- Sądzę, że tam powinny być konkrety dot. unii energetycznej – powiedział minister ds. energii Litwy.

Jak ocenia Jaroslav Neverovič, spełnione są wymogi prawne, aby zacząć budować unię energetyczną. Podpowiada, że możliwie szybko powinno się wyłonić operatorów przesyłowych, aby wszystkie firmy miały dostęp do rynku, ustalić wspólne reguły funkcjonowania rynków, zwiększyć efektywność energetyczną i wykorzystać europejskie zasoby naturalne.

- Wydaje mi się, że i Litwa, i Polska swoją pracę w tym zakresie wykonują – wskazuje Neverovič.

Jako przykład podał rozpoczęcie budowy elektroenergetycznego połączenia pomiędzy Litwą a Polską, które powinno zacząć działać z początkiem 2016 r. Budowa połączenia rozpoczęła się oficjalnie 5 maja br. Inwestorami mostu energetycznego są operatorzy sieci przesyłowych Polski i Litwy: PSE i Litgrid. UE dofinansowuje go kwotą 767,8 mln zł przy całkowitych kosztach rzędu 1,8 mld zł.

Litwa buduje podobne połączenie energetyczne ze Szwecją, jeszcze w tym roku zakończy się budowa terminalu LNG w Kłajpedzie.
W jego ocenie cele unijnej polityki energetycznej są jasne - to bezpieczeństwo dostaw, konkurencyjność i zrównoważony rozwój. Akcenty między nimi nie zostały jednak rozłożone właściwie.

- Ten rozwój nie był zrównoważony, ponieważ nie ma równowagi pomiędzy tymi trzema celami. Nie można prowadzić polityki klimatycznej kosztem konkurencyjności – przekonywał Jaroslav Neverovič.

W jego opinii dobrym pomysłem na wzmocnienie przemysłu państw Europy środkowej jest stworzenie katalogu problemów z którymi ten przemysł się boryka i rozpoczęcie negocjacji z instytucjami unijnymi aby je rozwiązać.

Ważnym aspektem jest także równe traktowanie przedsiębiorstw z państw z poza UE.

- Podmioty rosyjskie funkcjonują na wolnym rynku energii w UE, ale podmioty z UE nie mogą operować na rosyjskim rynku energii - przypominał Jaroslav Neverovič .
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Litwa popiera pomysł Polski ws. unii energetycznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!