XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Litwa zaniepokojona planami budowy elektrowni atomowych przy jej granicach

Litwa zaniepokojona planami budowy elektrowni atomowych przy jej granicach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Litwa jest poważnie zaniepokojona planami budowy elektrowni jądrowych przy jej granicach, na Białorusi i w obwodzie kaliningradzkim - mówili podczas spotkań z polskimi dziennikarzami przedstawiciele litewskiego rządu i parlamentu.

Zdaniem litewskich władz projekt w obwodzie kaliningradzkim nie ma sensu ekonomicznego. "To bardzo dziwna decyzja, bo nie ma żadnej potrzeby budowania tak dużej siłowni w tym miejscu. Potrzeby obwodu oceniane są na 900 MW, podczas gdy elektrownia ma mieć 2500 MW - to dwa i pół razy więcej" - powiedział wicemarszałek litewskiego parlamentu - Sejmasu Ceslovas Vytautas Stankievicius.

Zaznaczył, że Litwa między rokiem 2015 a 2020 zamierza przełączyć swój system energetyczny z rosyjskiego na europejski. Chodzi o synchronizację napięcia zmiennego w sieci.

Również wiceminister spraw zagranicznych Litwy Egidijus Meilunas wskazuje na niejasności związane z budową elektrowni jądrowej w obwodzie kaliningradzkm. "Obwód nie będzie miał odpowiedniej rezerwy mocy na wypadek zatrzymania reaktorów, a to już wprost oznacza, że elektrownia będzie musiała być włączona w cały rosyjski system i połączona z siecią litewską" - zaznaczył.

"Być może wkraczamy w obszar spekulacji, bo jeśli wybudujemy elektrownię w Visaginas, wtedy budowa elektrowni w obwodzie kaliningradzkim traci sens. Rosja może jednak tę elektrownię wybudować szybciej, co nas bardzo niepokoi" - powiedział Meilunas.

Jak dodał, premier Rosji Władimir Putin mówił o jak najszybszym zbudowani elektrowni, ale jej operator - Rosatom - nie ma obecnie nawet licencji na budowę.

"Ogłaszają, że już zaczynają budować, a nie mają nawet wewnętrznych zezwoleń czy nawet opinii MAEA (Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej). Jeden z rosyjskich ekspertów powiedział, że w Rosji, budując elektrownie atomowe ok. 40 proc. środków jest przeznaczanych na cele korupcyjne" - dodał Meilunas.

Odnosząc z kolei do projektu na Białorusi Meilunas ocenił, że są co do niego liczne wątpliwości. "Oni to budują przy rzece Neris (Wilia), która przepływa przez Wilno, i to na 15-metrowej skarpie. Czyli woda z rzeki, żeby dotrzeć do reaktorów musi być pompowana w górę. A dlaczego zdarzyła się awaria w Fukushimie?" - pytał, przypominając, że głównym powodem był zanik zasilania i możliwości schłodzenia reaktorów.

"Według naszych danych w 1907 r. doszło na tym terenie do trzęsienia ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera" - dodał Meilunas.

W ocenie wiceministra środowiska Litwy Aleksandrasa Spruogisa, projekt na Białorusi jest zbyt blisko granicy z Litwą, by nic nie robić. "Musimy zostać przekonani, że projekt jest bezpieczny i przewidywalny. Nie możemy czegokolwiek zabronić. To ich decyzja, jeśli uważają, że potrzebują elektrowni jądrowej; jednak my musimy wiedzieć, że to nie zagraża naszemu bezpieczeństwo i naszym interesom. Nie ma żadnych powodów ekonomicznych, żeby budować elektrownię akurat w tym miejscu" - powiedział Spruogis.

Na Litwie do końca 2009 r. pracowała elektrownia jądrowa Ignalina. Jej zamknięcie z powodu np. działających tam radzieckich reaktorów typu RBMK - podobnej konstrukcji jak w Czarnobylu - było jednym z warunków przyjęcia Litwy do Unii Europejskiej.

Obecnie Litwa, przy udziale inwestora strategicznego, który miałby objąć ponad 50 proc. udziałów, planuje wybudowanie obok zamkniętej elektrowni nowej - Visaginas. Udziały w niej mają mieć spółki energetyczne z Litwy, Łotwy, Estonii i Polski. Władze Litwy zapewniają, że do lipca rozstrzygną kwestię inwestora oraz dostawcy technologii. Polska deklaruje, że zamierza sprowadzać energię elektryczną poprzez budowane połączenie między Ełkiem a litewskim miastem Alytus, które ma ruszyć w 2015 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Litwa zaniepokojona planami budowy elektrowni atomowych przy jej granicach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!