XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Litwini w referendum przeciw elektrowni jądrowej

Litwini w referendum przeciw elektrowni jądrowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ogólnokrajowym referendum, które zostało przeprowadzone na Litwie równolegle z wyborami parlamentarnymi 14 października br., większość opowiedziała się przeciwko budowie elektrowni jądrowej. Referendum jest ważne, ponieważ wzięła w nim udział ponad połowa uprawnionych do głosowania.

Chociaż plebiscyt miał charakter jedynie konsultacyjny, obserwatorzy i politycy są zdania, że nie będzie można zignorować opinii publicznej. Według wstępnych wyników referendum jest ważne, gdyż frekwencja przekroczyła 50 proc. uprawnionych do głosowania.

Doradczyni prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, Daiva Ulbinaite, oświadczyła w poniedziałek, że "nowy rząd i Sejm powinni uwzględnić opinię części społeczeństwa i podjąć najbardziej korzystną dla kraju decyzję". Grybauskaite niejednokrotnie wyrażała poparcie dla budowy siłowni mającej zastąpić zamkniętą elektrownię w Ignalinie.

Algirdas Butkeviczius, szef Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej, która zajmuje drugie miejsce w wyborach z poparciem 18,56 proc. głosujących, powiedział w poniedziałek, że jego ugrupowanie nie będzie podejmowało pochopnych decyzji w sprawie siłowni.

Zdaniem Greenpeace to także kolejny sygnał dla rządu polskiego, że potrzebna jest rewizja polityki energetycznej. Greenpeace wsparł inicjatywy litewskich organizacji społecznych, które nakłaniały do wzięcia udziału w referendum. Aktywiści Greenpeace, w tym osoby z Polski, na Białym Moście w Wilnie, rozwiesili duży transparent z hasłem „Energia jądrowa jest niebezpieczna – głosuj na NIE”. Ekolodzy, do przekazania swojej wiadomości użyli również sterowca, który pojawił się nad stolicą Litwy z informacją „14.10.2012 Nie dla energii jądrowej”] W ramach działań Greenpeace odbył się także szereg debat i konferencji z międzynarodowymi ekspertami od energetyki w największych litewskich miastach.

- Cieszymy się, że Litwini nie ulegli iluzji, jaką od miesięcy serwowały im firmy PR zatrudnione po to, by przekonać ich do energetyki jądrowej. Podobnie dzieje się w Polsce, jednak i tu mieszkańcy widzą zagrożenia i ryzyko z jakim wiąże się budowa elektrowni jądrowych. Po wygranym referendum w gminie Mielno, premier Waldemar Pawlak stwierdził, że elektrownia jądrowa w miejscowości Gąski w tej gminie najprawdopodobniej nie powstanie z uwagi na sprzeciw społeczny. Od atomu się odchodzi i jest to ważny sygnał dla rządu, że również w Polsce potrzebna jest aktualizacja polityki energetycznej i ostateczne wykreślenie z niej absurdalnych planów budowy elektrowni jądrowej - mówi Iwo Łoś, koordynator kampanii Greenpeace Klimat i Energia.

- To referendum to sygnał dla przemysłu jądrowego, który utknął w XX w. Przyszłość energetyki leży w odnawialnych źródłach i efektywności energetycznej. Litwini zrozumieli, że w ten sposób mogą zwiększyć swoją niezależność energetyczną i nie dali się omamić mrzonkom atomowego lobby. Odrzucenie energii jądrowej na Litwie będzie miało wpływ na cały region Bałtycki. Teraz czas, żeby polski rząd zrewidował swoją politykę energetyczną i zrezygnował z planów budowy elektrowni jądrowej – dodaje Jan Haverkamp, ekspert Greenpeace ds. energii jądrowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Litwini w referendum przeciw elektrowni jądrowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!