XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Llikwidacja starych elektrowni jądrowych jest źle zarządzana

Llikwidacja starych elektrowni jądrowych jest źle zarządzana
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Europejski Trybunał Obrachunkowy ocenił wydatkowanie unijnych środków na likwidację postradzieckich elektrowni jądrowych w Bułgarii, na Litwie i Słowacji. Choć nie stwierdził defraudacji, ostro skrytykował zarządzanie programem przez władze krajowe i KE.

Likwidacja przestarzałych elektrowni była jednym z warunków przystąpienia tych krajów do UE. W obecnym budżecie UE, do końca 2013 r., na ten cel przeznaczono 2,85 mld euro (ok. połowy dla Litwy); KE chce kolejnego dofinansowania z budżetu na lata 2014-2020 w wysokości 500 mln euro. W kwietniu Parlament Europejski zaapelował, by Europejski Trybunał Obrachunkowy sprawdził wykorzystanie funduszy. W środę Trybunał opublikował raport, w którym ocenił wydatkowanie środków w latach 1999-2010.

"Nasz raport pokazuje, że nie było prawdziwego zarządzania ani po stronie krajów (...), ani po stronie Komisji Europejskiej" - powiedział w środę członek Trybunału Szabolcs Fazakas. A koordynacją tych trzech programów - jego zdaniem - powinien zajmować się Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który "tylko wypłacał dostępne środki".

"W przyszłości likwidacja powinna być oparta na konkretnym programie, rozpoznaniu tego, co jest potrzebne, kto za co płaci i jaki powinien być wkład UE" - wymienił Fazakas. Dodał, że do takich programów muszą być wykorzystywane międzynarodowe ekspertyzy, czego zabrakło.

Trybunał wytknął też w raporcie opóźnienia w realizacji projektów likwidacji elektrowni i przekraczanie kosztów. "Ale wszystkie kraje wypełniły swoje zobowiązania (...), nie stwierdzono defraudacji ani złego użycia środków UE" - podkreślił członek Trybunału.

Do tej pory na likwidację elektrowni w Bułgarii, na Litwie i Słowacji wypłacono 1,2 z 2,8 mld euro dostępnych środków do końca 2013 r. Trybunał ocenił, że na likwidację (a nie tylko zamknięcie elektrowni) Bułgaria, Litwa i Słowacja potrzebują jeszcze ok. 2,5 mld euro.

Szef zespołu audytorów przygotowujących raport Jorge Guevara Lopez zwrócił uwagę, że zobowiązaniem krajów było zamknięcie elektrowni i to nastąpiło, jednak tylko słowacka elektrownia Bohunice jest już na licencji likwidacyjnej, a litewska i bułgarska - choć zamknięte - mają jeszcze licencje operacyjne. "Z reaktorów musi być usunięte paliwo, gdy nie ma już materiału rozszczepialnego w elektrowni, mogą być zastosowane łagodniejsze przepisy (licencji likwidacyjnej - PAP), nie jest tak jeszcze w przypadku Kozłoduju (w Bułgarii) i Ignaliny (na Litwie)" - podkreślił Guevara Lopez.

Dofinansowanie unijne poza działaniami likwidacyjnymi może być też wykorzystywane na łagodzenie negatywnych skutków zamknięcia elektrowni, jak np. projekty efektywności energetycznej, i na uzupełnianie mocy przez budowę konwencjonalnych elektrowni.

Bułgaria, Litwa i Słowacja muszą raportować swoje wydatkowanie do rady funduszu zajmującego się likwidacją elektrowni w każdym z tych krajów; w skład rady wchodzą przedstawiciele krajów UE, KE oraz Europejskiego Bank Odbudowy i Rozwoju. Następnie KE przedstawia raport Parlamentowi Europejskiemu.

Likwidacja elektrowni jądrowych to długotrwały i kosztowny proces, który może zająć 20-30 lat.

Litwa zamknęła pierwszy reaktor elektrowni Ignalina w 2004 r., a drugi wygasiła pod koniec 2009 r., Słowacja zamknęła dwa reaktory w elektrowni Bohunice odpowiednio pod koniec 2006 i 2008 roku. Bułgaria pierwsze dwa reaktory w elektrowni w Kozłoduju zamknęła pod koniec 2002 roku, a następne dwa pod koniec 2006 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Llikwidacja starych elektrowni jądrowych jest źle zarządzana

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!