XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Los szefa Enei zawisł na włosku

Los szefa Enei zawisł na włosku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Z propozycją odwołania Pawła Mortasa ma wystąpić skarb państwa. Podobno poszło o Kozienice. Elektrownię Enei bada CBA.

Kontrowersje wokół składu rady nadzorczej, donos związkowców na członka zarządu odpowiedzialnego za finanse — to ostatnie gorące wydarzenia w giełdowej grupie energetycznej Enea. Atmosfera wokół poznańskiej spółki nie stygnie. Wręcz przeciwnie. Zaczynają się roszady kadrowe - pisze "Puls Biznesu".

Zmiany w zarządzie spółki to jeden z punktów porządku obrad zwołanej pilnie na najbliższy czwartek rady nadzorczej (RN) Enei.

— Porządek nie został jeszcze przyjęty, więc nie ma pewności, że taki punkt będzie głosowany, jednak faktycznie został zgłoszony na czwartkowe posiedzenie — przyznaje w "Pulsie Biznesu" Michał Łagoda, przewodniczący rady.

Na razie RN nie precyzuje, o jakie zmiany w zarządzie chodzi. "Puls Biznesu" ustalił jednak, że przedmiotem rozważań rady będzie odwołanie Pawła Mortasa, prezesa Enei, i Marka Hermacha, członka zarządu grupy odpowiedzialnego za sprawy handlowe. Z informacji dziennika wynika, że inicjatorem roszady kadrowej jest skarb państwa, właściciel ponad 76 proc. akcji.

Skarb ma w 10-osobowej radzie pięciu przedstawicieli. Tylko jeden z nich, Wojciech Chmielewski, jest pracownikiem resortu skarbu. W ministerstwie piastuje stanowisko wicedyrektora Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji III. Według nieoficjalnych informacji, to właśnie ten departament poprosił o wprowadzenie do porządku obrad punktu o zmianach kadrowych. Jan Bury, wiceminister skarbu odpowiedzialny za energetykę, nic o tym nie wie.

— Rada nadzorcza jest niezależna. Nie wpływam na jej działania i nie będę komentował kwestii personalnych. Enea jest spółką giełdową, a skarb państwa to tylko jeden z jej udziałowców — powiedział "Pulsowi Biznesu" Jan Bury.

Zdaniem szefa rady nadzorczej Michała Łagody wątpliwości mogą dotyczyć Elektrowni Kozienice, spółki z grupy kapitałowej Enea.

— Słyszałem o nieprawidłowościach w kontekście Kozienic, ale na razie nie wiadomo, komu je przypisać. Nie wiem, czy chodzi o zaniedbania w nadzorze, czy o jakieś stare sprawy — dodaje przewodniczący rady Enei.

Jak ustalił "Puls Biznesu", elektrownię od niedawna bada Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA).

— Nasi funkcjonariusze prowadzą czynności analityczne związane ze spółką. Od ich wyniku będą zależały ewentualne dalsze działania CBA w tej sprawie — komentuje lakonicznie Temistokles Brodowski, rzecznik CBA.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Los szefa Enei zawisł na włosku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!