XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Lubuskie. Poparcie dla budowy kopalni i elektrowni

Lubuskie. Poparcie dla budowy kopalni i elektrowni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Gubinie (Lubuskie) samorządowcy, organizacje gospodarcze i społeczne podpisały w piątek deklarację ws. poparcia planowanej budowy kompleksu energetycznego w gminach Gubin i Brody - elektrowni i kopalni węgla brunatnego.

Z przeprowadzonych wierceń wynika, że zasoby węgla brunatnego złoża "Gubin" wynoszą 1,561 mld ton. Złoże zlokalizowane jest na granicy powiatów żarskiego i krośnieńskiego - w gminach Gubin i Brody.

O koncesję na wydobycie węgla w tym rejonie ubiega się spółka PWE Gubin, która należy do Grupy PGE. Celem tej spółki jest przygotowanie koncepcji zagospodarowania złóż węgla brunatnego zlokalizowanych w rejonie Gubina.

Jak podaje PGE, złoża te, obok legnickich, są uważane za strategiczne z punktu widzenia wykorzystania węgla brunatnego w polskiej energetyce.

Według burmistrza Gubina Bartłomieja Bartczaka, planowana budowa kompleksu energetycznego to ogromna szansa dla rozwoju gospodarczego, nowe miejsca pracy i źródło dochodu dla gmin.

W piątek z jego inicjatywy przedstawiciele Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej, Lubuskiej Izby Budowlanej, Lubuskiego Sejmiku Gospodarczego, starostwa powiatowego w Żarach i gminy Bobrowice podpisali "Deklarację Gubin-Brody" - popierającą ideę budowę kompleksu energetycznego.

Sygnatariusze deklaracji wystosowali także list otwarty do premiera. Zwrócili się w nim o ochronę złóż węgla brunatnego na terenie gmin Gubin-Brody, w celu ich wykorzystania dla potrzeb kompleksu energetycznego i zaapelowali o jak najszybsze przyjęcie Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, która to przewiduje.

W listopadzie planowane są kolejne spotkania promujące idę budowy elektrowni i kopalni. Dojdzie do nich w Krośnie Odrzańskim i Żarach.

W gminach Gubin i Brody nie brakuje jednak przeciwników budowy kopalni i elektrowni. Obawiają się oni negatywnych skutków tego typu inwestycji dla środowiska. W 2009 roku w obu gminach odbyły się referenda w tej sprawie. W obu przypadkach mieszkańcy sprzeciwili się budowie kopalni i elektrowni.

W tym roku przeciw budowie kopalni i elektrowni protestowali wójtowie gmin: Brody i wiejskiej Gubin. Przystąpili oni do ogólnopolskiej koalicji "Stop Odkrywce", która działa na terenie gmin położonych w woj. dolnośląskim, gdzie także są złoża węgla brunatnego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lubuskie. Poparcie dla budowy kopalni i elektrowni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!