MAE: śmiała zmiana systemu energetycznego da zyski

MAE: śmiała zmiana systemu energetycznego da zyski
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Śmiała polityka, stawiająca na nowe źródła energii oraz na rozwój elastycznych sieci energetycznych da w długim okresie wymierne zyski i znaczące ograniczenie emisji CO2 - ocenia Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) w najnowszej publikacji.

Postawienie na nowe technologie wytwarzania energii i wsparcie ich przez odpowiednią politykę energetyczną może "dramatycznie" zmniejszyć emisje CO2, poprawić bezpieczeństwo energetyczne i wygenerować olbrzymie zyski - twierdzi Agencja w publikacji Energy Technology Perspectives 2012.

W ocenie dyrektor wykonawczej MAE Marii van der Hoeven, mimo, że dotychczasowe wysiłki na rzecz zmiany filozofii wytwarzania energii są coraz bardziej opóźnione, ciągle jest szansa na wyzwolenie potencjału nowych technologii, tak by ograniczyć emisję i polepszyć bezpieczeństwo.

"Zidentyfikowaliśmy rozwiązanie i źródło potencjalnych zysków. Czas na to, żeby rządy otrząsnęły się z samozadowolenia i podjęły kroki, radykalnie zmieniające system energetyczny. Nie zrobić tego oznacza pozbawić nasze społeczeństwa dobrobytu, na który zasługują" - powiedziała van der Hoeven.

Agencja stwierdza w publikacji, że energetyczna rewolucja nie będzie tania, ale długoterminowe zyski znacznie przewyższą koszty. MAE proponuje m.in. plan oszczędności energii, z którego zyski już od 2025 r. powinny przewyższać nakłady. W skali świata do 2050 r. kosztem dodatkowych 36 bilionów dolarów inwestycji w sektor energetyczny możemy zyskać w zamian 100 bln - ocenia Agencja. Podkreśla jednocześnie, że dzięki temu rozpowszechnią się technologie, które z kolei mogą zapewnić 80-proc. szanse na ograniczenie globalnego wzrostu temperatury w tym okresie do 2 st. Celsjusza.

Agencja wskazuje m.in. na możliwość zmniejszenia emisji z elektrowni węglowej o 30 proc. przez używanie pary o znacznie wyższej temperaturze, niż to się powszechnie dziś dzieje. Podkreśla też, że uzupełnianie źródłami gazowymi tzw. zmiennych źródeł odnawialnych - wiatru i słońca - daje w rezultacie elastyczność systemu energetycznego i możliwość reakcji na zmiany zapotrzebowania na energię.

Jednak przyszłe powodzenie niskoemisyjnych źródeł zależy głównie od dzisiejszych decyzji ws. budowy już teraz elastycznych sieci energetycznych - zaznacza Agencja w publikacji.

Nowy system energetyczny musi zawierać zróżnicowane źródła, zakładać niskoemisyjną produkcję energii i rozbudowaną infrastrukturę. Jeśli równolegle prowadzona będzie odpowiednia polityka, może to w rezultacie dać spadek o dwie trzecie ilości potrzebnej energii na jednostkę światowego PKB w 2050 r. - podkreśla MAE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MAE: śmiała zmiana systemu energetycznego da zyski

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!