Mamy 6 procent energii za mało

Mamy 6 procent energii za mało
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nawet jeśli znajdzie się 50 mld EUR, które trzeba ulokować w polską energetykę, to i tak w najbliższych latach możemy mieć energetyczne kłopoty.

Z ankiety przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) wynika, że do 2030 r. firmy energetyczne oddadzą do eksploatacji prawie 22 tys. MW mocy brutto - pisze "Puls Biznesu".

W tym samym czasie wycofają jednak ponad 15 tys. wyeksploatowanych już bloków. Energetycy zapowiadają, że zainwestują 135 mld zł, z czego prawie dwie trzecie do 2015 r. Na budowę nowych mocy firmy chcą przeznaczyć 105 mld zł, pozostałe pieniądze pójdą na infrastrukturę. Inwestycje w budowę bloków mogą być jednak niedoszacowane, bo liczone po koszcie 1,5 mln euro za 1 MW, a już teraz ceny sięgają 1,8-1,9 mln euro, i to bez kosztów instalacji wychwytywania CO 2 .

Tyle energetycy, którzy oceniają swoje możliwości. Ministerstwo Gospodarki patrzy zaś na potrzeby kraju i uważa, że powinniśmy uruchomić więcej nowych mocy wytwórczych, co pochłonie blisko 50 mld euro. Dodać tu należy, że tak czy owak, zamiary energetyków są już opóźnione, więc nie rozwiążą szybko problemu brakujących mocy wytwórczych.

— Krytyczne dla krajowego systemu elektroenergetycznego będą lata 2008-14, kiedy to z powodu braku mocy wytwórczych deficyt mocy może przekroczyć 6 proc. zapotrzebowania — mówi Mariusz Swora, prezes URE.

W najgorszej sytuacji są przede wszystkim duże miasta, szczególnie te położone z dala od elektrowni.

Spójrzmy, co w planach. Otóż grupa energetyczna Energa przymierza się do budowy 1000 MW nowych mocy do 2015 roku. Spółka chce też przygotować infrastrukturę pod kolejny blok o tej samej mocy. Niewykluczone zresztą, że wybuduje oba bloki jednocześnie.

Z kolei szwedzki koncern energetyczny Vattenfall do 2014 r. chce uruchomić na Siekierkach w Warszawie blok o mocy 480 MW, a belgijska grupa Electrabel do końca 2012 r. zamierza uruchomić blok o mocy 460 MW, zaś kolejne 800 MW może zostać oddane w 2014 r.

Niemiecki koncern RWE zapowiedział, że chce do 2015 r. w Woli pod Pszczyną, na terenach dawnej kopalni Czeczott, wybudować blok o mocy 800 MW. Ma zagwarantowane dostawy 2,5 mln ton węgla rocznie z Kompanii Węglowej.

Enea zamierza wybudować w należącej do siebie Elektrowni Kozienice nowy blok energetyczny o mocy 800-1000 MW. Na sfinansowanie tej inwestycji ma pójść część pieniędzy z emisji akcji. Debiut giełdowy spółki zaplanowano na 20 października.

Budowę kolejnych nowych bloków energetycznych zapowiadają też największe polskie spółki energetyczne — Polska Grupa Energetyczna (PGE) i Tauron Polska Energia. Obecnie PGE buduje blok o mocy ponad 800 MW w Bełchatowie, a Tauron o mocy 460 MW w Będzinie.

Planowane inwestycje dotyczą głównie elektrowni węglowych (ponad 19 tys. MW do 2030 r.), gazowych i wiatrowych, a w mniejszym stopniu biogazowni, elektrowni wodnych i na biomasę. Żadna firma nie zapowiedziała budowy elektrowni atomowej.

— W nowej "Polityce energetycznej dla Polski do roku 2030" chcemy postawić na krajowe zasoby energetyczne, które możemy eksploatować przez 200 lat. Pamiętajmy, że polska energetyka bazuje na węglu — podkreśla wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Dokument przygotowany w jego resorcie trafił właśnie do konsultacji społecznych.

— Do 2020 r. nie ma w Polsce poważnej alternatywy dla węgla. Nawet gdyby polskie firmy energetyczne były tak silne, by już dziś ruszać z projektami elektrowni jądrowej, węgiel pozostałby najpoważniejszym paliwem. Deklaracja ministra to dla nas dobra wiadomość — uważa Paweł Gniadek, szef PR w Tauronie.

Komisja Europejska zakłada wysoki udział paliw stałych w procesie wytwarzania. Węgiel ma szanse utrzymać swoją pozycję w tzw. koszyku paliw (energy mix), dzięki zastosowaniu nowoczesnych i czystych technologii spalania.

— Emisję CO 2 można zmniejszyć przez ograniczenie produkcji, zmianę paliwa lub unowocześnienie technologii wytwarzania energii i podniesienie sprawności. W naszych realiach możliwe jest przede wszystkim to ostatnie rozwiązanie. W Grupie Tauron już to robimy. W naszych elektrowniach potrafimy też zredukować do minimum emisję SO 2 i trujących tlenków azotu. Jeśli chodzi o CO 2 , to niebawem rozpoczniemy pracę nad elektrownią zeroemisyjną — mówi Paweł Gniadek.

Komisja Europejska w ramach nowej polityki energetycznej chce, by do 2015 r. w państwach Unii powstało co najmniej 12 pilotażowych elektrowni nieemitujących CO 2 , w których zastosowano by nowe, ekologiczne metody spalania węgla.

W ostatnich latach należący do Tauronu Południowy Koncern Energetyczny oddał do użytku kilka nowoczesnych jednostek fluidalnych — w Jaworznie II, Sierszy, EC Katowice. Obecnie główna inwestycja koncernu to budowa bloku 460 MW w Elektrowni Łagisza w Będzinie. Jednostka zostanie oddana do użytku w 2009 r.

— Zastosowanie najnowocześniejszych technologii spalania węgla zagwarantuje sprawność na poziomie 45 proc. przy obecnej średniej krajowej na poziomie 37 proc. Jeśli chodzi o emisję CO 2 , to wystarczy porównać parametry nowej jednostki z obecnie pracującymi w Łagiszy blokami 120 MW. Stare przy produkcji 1 MWh energii emitują około 950 kg dwutlenku węgla, zaś nowy blok — około 750 kg — informuje Paweł Gniadek.

PGE planuje w kolejnych latach zarówno budowę nowych węglowych bloków energetycznych, jak i elektrowni opartych na technologiach odnawialnych.

— Strategia PGE zakłada także rozwój energetyki atomowej i czynny udział spółki PGE w pracach badawczo-rozwojowych nad nowymi technologiami wytwarzania energii elektrycznej z węgla bezemisyjnie lub z minimalną emisją CO 2 — mówi Dominika Tuzinek-Szynkowska, rzeczniczka prasowa Polskiej Grupy Energetycznej.

PGE zamierza także zwiększyć produkcję energii "zielonej", ekologicznej. Zarząd rozważa inwestycje w energetykę wiatrową, i to zarówno lądową, jak i morską. Ta ostatnia — zdaniem fachowców — ma najwyższy potencjał rozwojowy. Pozostałe kierunki rozwoju to głównie biomasa, w tym współspalanie, oraz energetyka rozproszona (biogaz, małe elektrownie wodne, itd.).

— Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego to priorytetowe zadanie. Rosnące ceny energii, ropy i gazu skłaniają nas do przedstawienia nowej strategii energetycznej dla Polski. Chcemy, aby realizowała ona trzy główne cele: bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność gospodarki oraz ochronę środowiska przed negatywnym wpływem sektora — zapowiada wicepremier Pawlak.

Jednak bogate zasoby węgla nie rozwiązują jeszcze naszych problemów. Polska potrzebuje nowych bloków energetycznych oraz inwestycji w sieci przesyłowe.

Według Pawlaka "odpowiednim narzędziem" do rozwiązania tego problemu jest polityka właścicielska państwa w stosunku do czterech skonsolidowanych w ramach "Programu dla elektroenergetyki" grup energetycznych.

Czy rzeczywiście to najlepsze rozwiązanie? Polityka właścicielska państwa to ręczne sterowanie, naciski i polityczne nominacje. Żaden biznes w żadnym kraju nie wychodził na tym dobrze, kiedy zasady ekonomii zastępowała polityka. No, a poza tym — czy państwo rzeczywiście ma do wydania te 50 mld euro, które zdaniem Pawlaka trzeba zainwestować? Należy się spodziewać, że poszuka ich w naszych kieszeniach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mamy 6 procent energii za mało

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!