XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Mazowsze może mieć kilkaset milionów euro na energetykę

Mazowsze może mieć kilkaset milionów euro na energetykę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mazowsze może liczyć nawet na kilkaset milionów euro dotacji na rozwój energetyki niskoemisyjnej z funduszy rozwoju regionalnego, zaplanowanych w budżecie unijnym w perspektywie lat 2014-2020 - ocenił marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Skuteczniejszemu wykorzystaniu funduszy unijnych na rozwój energetyki odnawialnej ma służyć Mazowiecki Pakiet na Rzecz Oszczędności Energii, który podpisany został we wtorek w Warszawie.

Sygnatariuszami umowy oprócz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckiej Agencji Energetycznej (MAE) są przedstawiciele mazowieckich organizacji samorządowych, Funduszu Ochrony Środowiska, dostawców energii (PGNiG, RWE Polska, Energa) oraz naukowcy z Politechniki Warszawskiej i Radomskiej. Nieobecni przy podpisaniu byli przedstawiciele spółek PKN Orlen oraz PGE Energia Odnawialna, ale mają przystąpić do Paktu korespondencyjnie.

"Niezależnie od tego, że sygnatariuszami Paktu są konsumenci i producenci, jednoczy ich dążenie do oszczędzania energii i poszukiwanie takich rozwiązań, które będą prowadzić do jej efektywnego wykorzystania" - powiedział PAP Struzik. Wyjaśnił, że jego Urząd i MAE przystąpiły do Paktu, bo posiadają duże doświadczenie w realizowaniu projektów finansowanych z funduszy unijnych, m.in. jednego z 10 w Unii projektów magazynowania energii słonecznej.

Prezes MAE Bartosz Dubiński powiedział podczas podpisywania Paktu, że będzie on wyzwaniem dla władz samorządowych, bo wymagać będzie uzgodnienia z firmami energetycznymi planów gmin w zakresie wykorzystywania Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), takich jak biogazownie czy elektrownie wiatrowe.

Marszałek zwrócił uwagę, że w myśl regulacji unijnych producenci energii muszą udowodnić, że produkowana przez nich energia w części pochodzi ze źródeł odnawialnych. "Jeśli natomiast gminy nie mają pieniędzy na inwestycje w energetykę odnawialną, to powinny starać się je zdobyć, obniżając bieżące wydatki, chociażby przez grupy zakupowe" - powiedział Struzik.

Kierownik biura MAE Arkadiusz Piotrowski powiedział PAP, że np. w trzeciej serii grupowych zakupów organizowanych przez MAE dla 33 podmiotów (szkół, szpitali itp.) oszczędności oszacowano na 20-25 proc. i w przypadku tej grupy dało to kwotę 1,5 mln zł.

Według danych MAE, województwo mazowieckie jako region jest największym poza Śląskiem konsumentem energii elektrycznej. W ostatnich 10 latach zużycie energii w przeliczeniu na 1 mieszkańca Mazowsza wzrosło w przypadku energii elektrycznej o 50 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mazowsze może mieć kilkaset milionów euro na energetykę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!