ME zapowiada programy pilotażowe dla klastrów energii

ME zapowiada programy pilotażowe dla klastrów energii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo energii, wraz z resortami środowiska i rozwoju, będzie organizowało programy pilotażowe klastrów energii - zapowiedział w piątek minister energii Krzysztof Tchórzewski.

"Tam gdzie jest zainteresowanie, gotowość by przeznaczyć na to (stworzenie klastra - PAP) trochę pieniędzy, jesteśmy gotowi z resortem środowiska i rozwoju pomóc w pilotażach - powiedział Tchórzewski podczas konferencji nt. koncepcji klastrów energii w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Do polskiego prawa klastry energii wprowadziła lipcowa nowelizacja ustawy o OZE. Jest to cywilnoprawne porozumienie, w którym mogą uczestniczyć zarówno osoby fizyczne, prawne, jednostki naukowe, instytuty badawcze jak i jednostki samorządu terytorialnego. Mają wspólnie wytwarzać, równoważyć zapotrzebowanie, dystrybucję lub obrót energią z odnawialnych źródeł energii, czy też z innych źródeł lub paliw, w ramach sieci dystrybucyjnej o napięciu tzw. znamionowym niższym niż 110 kV, na obszarze działania tego klastra nieprzekraczającym granic jednego powiatu lub 5 gmin.

Klaster reprezentuje koordynator, którym może być spółdzielnia, stowarzyszenie, fundacja lub wskazany w porozumieniu dowolny członek tego klastra. Członkowie klastra mogliby produkować energię ze słońca, wiatru, biogazu i odpadów.

Resort energii uważa, że klastry energii są fragmentem długofalowego myślenia o energetyce odnawialnej i mogą być bodźcem do prowadzenia biznesu na terenach słabo zurbanizowanych. Ważną rolę mają w nich odgrywać biogazownie rolnicze.

Jak mówił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, Polsce zależy na wzroście udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym. Klastry mogą - jego zdaniem - rozwiązać problem niestabilności źródeł odnawialnych. "Te koncepcje mocno popieramy, ponieważ klastry polegają na zbilansowaniu zużycia energii na danym obszarze, co zapewnia większą elastyczność dostaw i zużycia, a tym samym zwiększa stabilność systemu wobec nieprzewidywalności dostaw energii z OZE" - mówił.

Dodał, że gospodarka niskoemisyjna, to jeden z głównych celów polityki spójności na lata 2014-2020. "Warto podkreślić, że polityka spójności zakłada przekazanie 20 proc. środków na działania związane z ochroną klimatu. Zgodnie z zapisami umowy partnerstwa, czyli umowy, która sankcjonuje realizacje polityki spójności w Polsce, w ramach celu tematycznego "wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną chcemy przeznaczyć kwotę ponad 9 mld euro" - powiedział wiceszef resortu rozwoju.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!