Merkel uruchomiła park wiatrowy na Bałtyku, chce wspierać OZE

Merkel uruchomiła park wiatrowy na Bałtyku, chce wspierać OZE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemiecka kanclerz Angela Merkel zainaugurowała w poniedziałek prace pierwszego komercyjnego parku wiatrowego na Morzu Bałtyckim Baltic 1. Zapowiedziała przy tej okazji wsparcie rozwoju technologii opartych na odnawialnych źródłach energii.

Zdaniem Merkel włączenie farmy wiatrowej Baltic 1 do sieci energetycznej można uznać za początek "nowego rozdziału w produkcji energii elektrycznej w Niemczech".

Należący do spółki EnBW park wiatrowy znajduje się w odległości 16 km od wybrzeża Morza Bałtyckiego, w okolicy półwyspu Darss. 21 wiatraków ma wytwarzać tyle prądu, ile rocznie zużywa razem 50 tysięcy gospodarstw domowych. W 2013 r. na północ od wyspy Rugia uruchomiony ma być park wiatrowy Baltic 2 z 80 wiatrakami. Według EnbW koszty całej inwestycji to 1,2 mld euro.

Jak poinformowała niemiecka agencja dpa, Merkel zapowiedziała stworzenie specjalnego programu kredytów państwowych na kwotę 5 mld euro, który przeznaczony będzie na wsparcie inwestycji w energetykę opartą na źródłach odnawialnych, jak energia wiatrowa.

Po niedawnej katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima i antyatomowych protestach w Niemczech rząd w Berlinie zapowiedział przyśpieszenie prac nad rozwojem energetyki opartej na źródłach odnawialnych, co pozwoliłoby na szybszą, niż planowano, rezygnację z energii atomowej.

W poniedziałek dziennik "Handelsblatt" podał, powołując się na anonimowe źródła w rządzie, że Merkel zamierza przyśpieszyć proces stopniowego odchodzenia od energii jądrowej poprzez wyznaczenie konkretnej daty, do której niemieckie reaktory miałyby zostać wyłączone.

Według gazety mogłoby to nastąpić nawet przed 2022 rokiem; taki termin rezygnacji z atomu uzgodnił jeszcze socjaldemokratyczno-zielony rząd kanclerza Gerharda Schroedera, ale jesienią 2010 r. chadecko-liberalny rząd Merkel wydłużył eksploatację 17 elektrowni atomowych o dalsze 12 lat. Po awarii Fukushimy Berlin znów rewiduje decyzję w sprawie atomu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!