Merkel zapowiada kontrole elektrowni atomowych

Merkel zapowiada kontrole elektrowni atomowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w sobotę, że niemieckie elektrownie atomowe zostaną poddane kontroli pod kątem ich bezpieczeństwa. Jak oświadczyła, nikomu nie wolno przejść do porządku dziennego nad tym, co wydarzyło się w Japonii.

"Wydarzenia w Japonii są cezurą dla świata" - powiedziała Merkel w Berlinie po nadzwyczajnym spotkaniu z ministrem środowiska i szefem niemieckiej dyplomacji.

"Jeśli w takim kraju jak Japonia wysokie standardy bezpieczeństwa nie mogą zapobiec nuklearnym konsekwencjom trzęsienia ziemi i powodzi, to żadne państwo na świecie, Europa, w tym kraj z tak wysokimi standardami bezpieczeństwa, jak Niemcy, nie może przejść nad tym do porządku dziennego" - dodała.

Merkel przyznała, że rozumie, iż wielu mieszkańców Niemiec zadaje sobie pytanie, czy tutejsze reaktory są wystarczająco bezpieczne. "Uważam, że w takim dniu nie można po prostu powiedzieć, że nasze elektrownie atomowe są bezpieczne. Są one bezpieczne, a mimo to należy zadać kolejne pytanie, jaką naukę możemy wyciągnąć z takiego wydarzenia" - dodała. Merkel zapowiedziała też, że zaproponuje zwołanie nadzwyczajnego szczytu UE w sprawie kataklizmu i awarii nuklearnej w Japonii.

W Niemczech czynnych jest 17 elektrowni atomowych. Wykorzystanie energii atomowej budzi jednak w tym kraju wielkie kontrowersje, które zapewne powrócą po sobotnim wybuchu w japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima I. Do eksplozji doszło wskutek uszkodzeń, spowodowanych piątkowym trzęsieniem ziemi u wybrzeży Japonii i przejściem fali tsunami.

Zdaniem komentatorów spór o energię atomową może stać się jednym z dominujących tematów kampanii przed nadchodzącymi wyborami w sześciu krajach związkowych Niemiec, w tym w ważnym dla rządzącej koalicji landzie Badenia-Wirtembergia. Przypadek sprawił, że właśnie w dniu awarii w japońskiej elektrowni w stolicy Badenii-Wirtembergii, Stuttgarcie, 60 tysięcy osób wzięło udział w antyatomowych demonstracjach. Utworzyli oni ponad 40-kilometrowy łańcuch ludzkich rąk, by zaprotestować przeciw przeforsowanej przez rządzącą Niemcami chadecko-liberalną koalicję decyzji o wydłużeniu o średnio 12 lat okresu eksploatacji niemieckich elektrowni atomowych.

Według rządu Merkel energia atomowa ma być "technologią pomostową" do czasu rozwoju energetyki opartej na źródłach odnawialnych. Jednak dla niemieckiej opozycji katastrofa w Japonii jest kolejnym dowodem na to, że reaktory nie mogą być uważane za stuprocentowo bezpieczne, a konsekwencje ich awarii są nieprzewidywalne. Socjaldemokraci, Zieloni i Lewica ponownie zażądali w sobotę powrotu do poprzedniego harmonogramu stopniowej rezygnacji Niemiec z energii atomowej, który zakładał wyłączenie wszystkich reaktorów do końca 2021 r.

Szef frakcji Zielonych Juergen Trittin zauważył, że w Niemczech są elektrownie atomowe, które nie przetrwałyby awarii, do jakiej doszło w Fukushima I. Reaktor "Neckarwestheim w Badenii-Wirtembergii nie jest zabezpieczony na wypadek reakcji topnienia rdzenia reaktora i położony jest na obszarze zagrożonym trzęsieniem ziemi" - powiedział Trittin.

"Awaria (nuklearna) jest realnym i konkretnym zagrożeniem, niosącym niepojęte ryzyko dla ludzi" - powiedział z kolei szef SPD Sigmar Gabrier w rozmowie z internetowym wydaniem tygodnika "Der Spiegel".

Politycy niemieckiej koalicji ostrzegli jednak w sobotę przed próbą wykorzystania tragedii w Japonii do wszczynania politycznych sporów w Niemczech. "Ze względu na sytuację po trzęsieniu ziemi w Japonii dziś nie czas na polityczne debaty" - powiedział chadecki minister środowiska Norbert Roettgen w rozmowie z telewizją ARD.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Merkel zapowiada kontrole elektrowni atomowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!