Metropolita katowicki: energetyka potrzebuje wizji i stabilizacji

Metropolita katowicki: energetyka potrzebuje wizji i stabilizacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na ogromne znaczenie bezpieczeństwa energetycznego państwa i społeczeństwa zwrócił uwagę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w homilii, wygłoszonej podczas mszy z okazji 100-lecia Elektrowni Łaziska. Hierarcha ocenił, że energetyka potrzebuje „wizji i stabilizacji”.

Tekst homilii, wygłoszonej podczas poniedziałkowej mszy dziękczynnej w Łaziskach Górnych (Śląskie), opublikowała we wtorek na swojej stronie internetowej Archidiecezja Katowicka. W swoim słowie abp Skworc podkreślił, że dzisiejsza cywilizacja nie może obyć się bez energii.

"Z własnego doświadczenia wiemy, że nawet krótkotrwałe awarie lub braki w dostaw prądu elektrycznego mogą powodować ogromne straty i problemy w funkcjonowaniu społeczeństwa, państwa, całej naszej cywilizcji. Dlatego ogromnie ważna sprawą jest tzw. bezpieczeństwo energetyczne społeczeństwa, państwa, a nawet w skali globalnej - całej ludzkości" - wskazał metropolita katowicki.

Arcybiskup pozytywnie ocenił zacieśnianie współpracy energetyki z dostawcą paliwa - górnictwem. "Dobrze się dzieje, że dziś - jak u początku dziejów tej elektrowni - buduje się symbiozę miedzy przemysłem węglowym a elektrowniami" - powiedział hierarcha, nawiązując do informacji prasowych o tym, że Polska skazana jest obecnie na import prądu.

"To znaczy, że nie jesteśmy samowystarczalni i energetycznie bezpieczni, bo jesteśmy importerem (energii - PAP) netto. W tej sytuacji zwracamy się do decydentów o dalsze decyzje dotyczące energetyki i rozwiązania skutecznie zaradzające zagrożeniom, bo i w tej dziedzinie trzeba wizji i stabilizacji" - mówił arcybiskup.

"Żyjemy w rzeczywistości globalnych zagrożeń, w której również trwa walka, zmaganie się choćby o prawdę, o życie poczęte, o konieczne reformy, o kształt rodziny i naszej ojczyzny. Trwa walka, czy nawet wojna już, o dostęp do źródeł energii" - powiedział metropolita, oceniając, że walką tą rządzą "reguły, które nieraz niestety opierają się na tej samej logice silniejszej pięści, przebiegłości i braku wrażliwości".

"Zwycięża ten, kto nie ma skrupułów. Zwycięża ten, kto lepiej zna te twarde reguły świata, w którym zwycięża pojęcie wolności - od wszystkiego i do wszystkiego" - zauważył abp Skworc.

Metropolita odprawił jubileuszową mszę w Łaziskach Górnych w dniu, kiedy Kościół wspomina patrona energetyków, św. Maksymiliana Kolbego, który w Niepokalanowie wybudował m.in. elektrownię. "Ten zakonnik z zakonu Franciszkanów Konwentualnych, wykorzystujący wszystkie zdobycze techniki aby głosić ewangelię, korzystał również z daru prądu, maszyny drukarskiej i radia. Był głęboko przekonany, że to zdobycze techniki są ostatecznie bożym darem, odkrytym przez człowieka, aby służył człowiekowi, także dziełu ewangelizacji" - mówił abp Skworc.

Hierarcha przypomniał w homilii historię łaziskiej elektrowni i podziękował miejscowym energetykom za ich pracę. "Mamy nadzieję, że przyszłość tutejszej elektrowni jest zabezpieczona na dalsze lata spójną strategią, wkomponowaną w starania o bezpieczeństwo energetyczne" - powiedział.

Należąca do spółki Tauron Wytwarzanie Elektrownia Łaziska powstała w 1917 r., a w latach 1927-1953 była największą elektrownią w Polsce. Ma 1155 megawatów zainstalowanej mocy elektrycznej: dwa bloki o mocy po 125 MW, trzy bloki o mocy po 225 MW oraz jeden blok o mocy 230 MW. Dodatkowo ma 196 megawatów zainstalowanej mocy cieplnej. Problemem jest wiek, efektywność bloków oraz normy środowiskowe.

Gdy w kwietniu br. w elektrowni obradowała sejmowa Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa, prezes grupy Tauron Filip Grzegorczyk zadeklarował, że grupa Tauron chce utrzymać wytwarzanie energii w wysłużonej Elektrowni Łaziska i nie planuje jej zamknięcia. Podkreślił przy tym, że spółka liczy na nowe ramy finansowo-regulacyjne, dające elektrowni perspektywę rentownego działania.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!