MF planuje ograniczyć uprawnienia podatników do zwrotu podatku niesłusznie zapłaconego

MF planuje ograniczyć uprawnienia podatników do zwrotu podatku niesłusznie zapłaconego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na planowane drastyczne ograniczenie podatkowych praw przedsiębiorców zwracają uwagę eksperci PKPP Lewiatan, PricewaterhouseCoopers oraz MDD.

Unijna tzw. dyrektywa energetyczna przesądza wyraźnie o tym, że akcyza od energii elektrycznej staje się wymagalna dopiero w momencie dostawy przez dystrybutora. Polskie przepisy stanowiły natomiast, że obowiązek podatkowy powstawał z dniem wydania energii.

Na zmianę przepisów Polska miała czas do 1 stycznia 2006 roku. Już od 2005 r. eksperci podatkowi publicznie ostrzegali Ministerstwo Finansów, że opieszałość w dostosowaniu polskich przepisów może kosztować budżet państwa miliardy złotych. Wiele zakładów energetycznych wystąpiło o zwrot podatku zapłaconego przed zmianą ustawy. Urzędy Celne odmawiały zwrotu używając m.in. argumentu, że zwrot się nie należy, bo podatek zostały przerzucony na odbiorcę energii. Wojewódzkie Sądy Administracyjne wielokrotnie orzekały na korzyść podatników uznając, że państwo polskie nie miało prawa pobierać akcyzy od producentów energii. Zarazem 12 lutego br. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że polskie przepisy o akcyzie są niezgodne z unijnymi.

Sprzeczne z prawem UE przepisy zostały zmienione w Polsce 1 marca 2009 r., gdy weszła w życie nowelizacja ustawy o akcyzie. Jednak obecnie, jak uważają eksperci podatkowi, Ministerstwo Finansów – naprawiając swój oczywisty i kardynalny błąd - próbuje „wszystkimi możliwymi sposobami ograniczyć zwrot niesłusznie pobieranego podatku”. Z jednej strony zaproponowano projekt (z 31 lipca 2009 r.) ustawy o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym zapłaconym z tytułu sprzedaży energii elektrycznej w okresie od 1 stycznia 2006 r. do 28 lutego 2009 r. Zakłada on ograniczenie zwrotu akcyzy wyłącznie do wysokości podatku akcyzowego zapłaconego od sprzedaży części energii elektrycznej stanowiącej straty przesyłowe. Jednocześnie MF przedstawiło założenia do projektu zmiany ustawy Ordynacja podatkowa, w którym stosuje środki daleko wykraczające poza problematykę akcyzy – podkreślają eksperci. „Propozycja zmian w Ordynacji sięga do wszelkich podatków pośrednich (a więc przede wszystkim podatku VAT) zmierzając wprost do likwidacji jednego z oczywistych i podstawowych uprawnień podatników, jakim jest prawo do zwrotu podatku niesłusznie zapłaconego”.

Według przedstawionej przez Lewiatana opinii, brak przejrzystości polskiego systemu podatkowego jest od lat bolączką przedsiębiorców, którzy często – na skutek błędnych rozstrzygnięć, ale także nieprecyzyjnych przepisów – muszą płacić podatki, które często po weryfikacji sądowej okazują się nienależne. Dziś podatnik może odzyskać taki nadpłacony podatek. Tymczasem proponowane w założeniach zmiany do Ordynacji zmierzają do wprowadzenia uregulowań, które wyłączą możliwość uzyskania nadpłaty w podatkach pośrednich w sytuacji, gdy podatnik, który zapłacił nienależny podatek, przeniósł jego ekonomiczny ciężar na nabywców. Realizacja takiej polityki „może postawić tysiące małych i średnich przedsiębiorców w niezmiernie trudnej, nierzadko wręcz dramatycznej sytuacji, ograniczając niemalże w 100 procentach możliwość zwrotu niesłusznie pobranych podatków pośrednich - nie tylko w przypadku akcyzy za energię, ale również podatku VAT” - podkreśla Lewiatan.

Jak orzekł w lipcu br. NSA, art. 72 ordynacji podatkowej „nie stoi na przeszkodzie zwrotowi nadpłaty w podatku akcyzowym, także wtedy gdy ciężar podatku poniósł nabywca opodatkowanego towaru”.

Eksperci zwracają uwagę także na inne ograniczenia praw podatników. W sumie - proponowana regulacja może umożliwić „jakiejkolwiek władzy, która pojawi się w przyszłości, stworzenie mechanizmu pobierania podatków bez właściwej podstawy prawnej. Wystarczy np. wprowadzać dowolne podatki pośrednie w drodze rozporządzeń, a gdy Trybunał Konstytucyjny uzna je za niezgodne z Konstytucją, z tego powodu, że nie zostały wprowadzone w drodze ustawy, podatnicy którzy zapłacą te podatki nie będą mogli otrzymać ich zwrotu, natomiast konsumenci którzy poniosą ciężar ekonomiczny podatku też nie otrzymają zwrotu, bo nie są podatnikami” - podkreślają eksperci Lewiatana.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MF planuje ograniczyć uprawnienia podatników do zwrotu podatku niesłusznie zapłaconego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!