MG: potrzebna jest nowa ustawa o efektywności energetycznej

MG: potrzebna jest nowa ustawa o efektywności energetycznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Trzeba uchwalić zupełnie nową ustawę dotyczącą efektywności energetycznej, by spełnić wymogi prawa unijnego. Projekt tej ustawy jest na etapie uzgodnień - wynika ze stanowiska resortu gospodarki.

W czwartek KE wezwała Polskę do pełnego wdrożenia do prawa krajowego przepisów dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej. Regulacje te nakładają na państwa członkowskie obowiązek osiągnięcia do 2020 roku określonego poziomu oszczędności energii.

Zgodnie z tymi regulacjami państwa członkowskie muszą w okresie od 1 stycznia 2014 do 31 grudnia 2020 roku osiągnąć określony poziom oszczędności energii. Mają to zrobić poprzez wykorzystanie systemów zobowiązujących do efektywności energetycznej lub innych działań ukierunkowanych na poprawę efektywności energetycznej w gospodarstwach domowych, budynkach przemysłowych i transporcie.

Oprócz Polski upomnienie w tej sprawie dostało jeszcze 10 państw unijnych - Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Hiszpania, Finlandia, Węgry, Litwa, Luksemburg i Portugalia. Tzw. uzasadniona opinia, którą KE wydała w tej sprawie wobec Polski, jest drugim etapem postępowania mogącego prowadzić do pozwu przed Trybunał Sprawiedliwości UE.

Jak poinformował PAP resort gospodarki, w Polsce obowiązują obecnie akty prawne i mechanizmy zapewniające w znacznym stopniu realizację celów unijnej dyrektywy. "Kluczowe znaczenie dla praktycznej realizacji celów dyrektywy w Polsce mają programy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który finansowo wspiera działania na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej" - napisano w przesłanym stanowisku.

Jednak - jak zaznaczył resort - dyrektywa jest bardzo złożona i obejmuje "szeroki zakres regulacji dotyczących wsparcia efektywności energetycznej w całym łańcuchu energetycznym, tj. w zakresie wytwarzania energii, jej przesyłania i dystrybucji oraz użytkowania końcowego".

Resort zwrócił uwagę, że unijne regulacje wprowadzają m.in. wymóg ustanowienia systemów zobowiązujących do efektywności energetycznej lub do zastosowania alternatywnych środków, by osiągnąć określone oszczędności energii u odbiorców końcowych. Wypracowanie odpowiednich regulacji podkreślił resort - wymaga licznych ekspertyz i opracowań. "Odbywały się też konsultacje z różnymi instytucjami zaangażowanymi w przygotowanie tych przepisów" - napisano w stanowisku MG.

Dlatego - jak dodano - "zapewnienie pełnej transpozycji do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy 2012/27/UE wymaga uchwalenia całkowicie nowej ustawy o efektywności energetycznej".

Projekt nowej ustawy o efektywności energetycznej jest na etapie uzgodnień w ramach Stałego Komitetu Rady Ministrów. "Po przyjęciu przez Komitet RM projekt ustawy zostanie przekazany pod obrady Rady Ministrów, a następnie trafi do parlamentu z informacją o toczącym się postępowaniu i prośbą o pilne procedowanie" - dodano.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MG: potrzebna jest nowa ustawa o efektywności energetycznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!