MG: przepisy o etykietowaniu energetycznym możliwie szybko

MG: przepisy o etykietowaniu energetycznym możliwie szybko
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Gospodarki zapewnia, że w najbliższym możliwym terminie wdroży przepisy europejskiej dyrektywy o etykietowaniu energetycznym. W czwartek KE upomniała Polskę za niepoinformowanie jej o pełnym wdrożeniu dyrektywy.

Ministerstwo Gospodarki poinformowało w piątek PAP, że wdrożenie tej dyrektywy nastąpi "w najbliższym możliwym terminie" poprzez uchwalenie nowych przepisów w randze ustawy.

"Kwestia etykietowania produktów jest jednym z kluczowych narzędzi promowania efektywności energetycznej, co jest zgodne z zapisami Polityki energetycznej Polski do 2030 r." - zapewnił resort.

Dyrektywa z 2010 r. wymaga, by na wszystkich produktach związanych z energią były oznaczenia o tym, ile zużywają one energii. Przepisy, o których wdrożenie upomina się KE, obejmują wszystkie produkty związane z energią; do niedawna obowiązywała dyrektywa, która wymagała oznaczeń o zużyciu energii tylko w przypadku lodówek, zamrażarek, pralek, suszarek bębnowych, zmywarek, kuchenek, oświetlenia i klimatyzatorów.

W czwartek KE zdecydowała o skierowaniu do Polski i Czech tzw. uzasadnionych opinii w sprawie rozszerzonego etykietowania energetycznego, otwierając tym samym procedurę o naruszenie przepisów unijnych. Czytaj więcej; Komisji Europejska upomina Polskę energetycznie dwa razy

"Pomimo wezwań do usunięcia uchybienia przesłanych 18 lipca 2011 roku Czechy i Polska nie poinformowały jeszcze Komisji o pełnym wdrożeniu dyrektywy do ich ustawodawstwa. W tej sytuacji Komisja zdecydowała o skierowaniu do tych państw uzasadnionych opinii. Jeśli nie wywiążą się one ze swoich obowiązków prawnych w terminie dwóch miesięcy, Komisja może skierować sprawy do Trybunału Sprawiedliwości" - podała KE.

KE podkreśliła, że dyrektywa o etykietowaniu energetycznym jest "kluczowym narzędziem promowania efektywności energetycznej oraz podnoszenia świadomości konsumentów".

"Ponadto system ten zachęca producentów do opracowywania produktów charakteryzujących się wysokim współczynnikiem efektywności energetycznej. Natomiast wspólne, unijne progi efektywności energetycznej (B, A, A+) zapewniają państwom członkowskim jasne ramy, jeśli chodzi o wymogi dotyczące zakupów" - argumentuje Komisja.

Zaznaczyła też, że etykietowanie energetyczne ma kluczowe znaczenie do osiągnięcia celów klimatycznych UE, w ramach których zobowiązała się do obniżenia do 2020 r. emisji gazów cieplarnianych o 20 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r. i zadeklarowała zmniejszenie o 20 proc. własnego zużycia energii poprzez podniesienie efektywności energetycznej
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MG: przepisy o etykietowaniu energetycznym możliwie szybko

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!