XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MG zakończyło prace nad dokumentem "Polityka energetyczna Polski do 2030 roku"

MG zakończyło prace nad dokumentem "Polityka energetyczna Polski do 2030 roku"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo gospodarki zakończyło prace nad dokumentem "Polityka energetyczna Polski do 2030 roku". Teraz trafi on do uzgodnień międzyresortowych - poinformowała w środę podsekretarz stanu w resorcie gospodarki, Joanna Strzelec- Łobodzińska.

Opracowanie będzie również konsultowane z profesjonalistami z branży energetycznej.

Jak zaznaczyła wiceminister, dokument określa podstawowe kierunki polityki energetycznej. Są nimi: poprawa efektywności energetycznej, wzrost bezpieczeństwa dostaw paliw i energii, dywersyfikacja wytwarzania energii elektrycznej poprzez wprowadzenie energetyki jądrowej, rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym biopaliw, rozwój konkurencyjnych rynków paliw i energii oraz ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko.

- Polski sektor energetyczny stoi obecnie przed istotnymi problemami: sytuacja gospodarcza nie sprzyja działaniom rozwojowym, do tego nakłada się wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną, nieadekwatny rozwój systemu przesyłu prądu i gazu czy wahania cen na światowych rynkach. To wszystko wymusza opracowanie nowego podejścia - oceniła Strzelec-Łobodzińska.

Jak podkreśliła wiceszefowa resortu gospodarki, postęp w dziedzinie efektywności energetycznej jest kluczowy dla realizacji wszystkich celów dokumentu. Będzie ona osiągnięta przez m.in. zwiększenie sprawności wytwarzania energii elektrycznej, dwukrotny wzrost do roku 2020 produkcji elektrycznej wytwarzanej w kogeneracji (skojarzonej produkcji ciepła i elektryczności - PAP) i zmniejszenie strat w przesyle i dystrybucji.

Wzrost bezpieczeństwa dostaw paliw i energii ma zostać zapewniony przez racjonalne efektywne gospodarowanie krajowymi złożami węgla oraz dywersyfikację źródeł i kierunków dostaw gazu ziemnego. Dokument proponuje też zwiększenie dywersyfikacji dostaw ropy naftowej z różnych regionów świata, a także budowę magazynów ropy i gazu o pojemnościach zapewniających utrzymanie ciągłości dostaw, w szczególności w sytuacjach kryzysowych. Zakładane jest zwiększenie udziału gazu wydobywanego w kraju.

Dokument postuluje również przygotowanie infrastruktury dla energetyki jądrowej i zapewnienie warunków inwestorom dla wybudowania i uruchomienia elektrowni jądrowych opartych na bezpiecznych technologiach.

Zgodnie z "Polityką energetyczną Polski do 2030 roku" udział odnawialnych źródeł energii w całkowitym zużyciu w Polsce ma wzrosnąć do 15 proc. w 2020 roku i 20 proc. w roku 2030. Planowane jest także osiągnięcie w 2020 roku 10 proc. udziału biopaliw w rynku paliw. Zdaniem Strzelec-Łobodzińskiej, ważnym elementem systemu odnawialnych źródeł energii będzie budowa farm wiatrowych na morzu, które są bardziej efektywne od działających na lądzie.

W ramach rozwoju konkurencyjnych rynków paliw i energii proponowane jest zniesienie barier przy zmianie sprzedawcy energii elektrycznej i gazu czy rozwój mechanizmów konkurencji, które mają przeciwdziałać nadmiernemu wzrostowi cen.

Jak powiedział wiceminister, realizacja większości działań określonych w dokumencie zostanie rozpoczęta do 2012 roku.

Środowa konferencja w AGH, w której uczestniczyła Strzelec- Łobodzińska rozpoczęła cykl zewnątrz resortowych konsultacji dokumentu "Polityka energetyczna Polski do 2030 roku", które zaplanowano w najważniejszych ośrodkach akademickich w kraju.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MG zakończyło prace nad dokumentem "Polityka energetyczna Polski do 2030 roku"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!