Miasta to klucz do zmian w energetyce?

Miasta to klucz do zmian w energetyce?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Rola samorządów w promocji nowoczesnego zarządzania energią będzie kluczowa, bo tylko one będą mogły wymusić stosowanie choćby pomp ciepła, a przede wszystkim używanie przez mieszkańców samochodów elektrycznych - twierdzi prof. Jan Popczyk z Poliechniki Śląskiej.

- Samorząd, po dyskusji nad polityką energetyczną oraz promocji tej debaty i polityki w mediach, jest najpoważniejszym graczem w koncepcji powracającego cyklu zmian w energetyce - powiedział podczas IV Międzynarodowej Konferencji Miasto 2010 - Efektywność Energetyczna w Miastach prof. Jan Popczyk z Poliechniki Śląskiej.

Jego zdaniem czas na wzmożone działania europejskich miast i samorządów wskutek klimatycznego programu 20/20/20 (zakłada, że do roku 2020 Unia Europejska o 20 procent zwiększy energooszczędność, o 20 procent zmniejszy emisję dwutlenku węgla do atmosfery, a 20 procent zużywanej energii będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych) przyjdzie w latach 2015-2025. Na razie wciąż liczy się polityka centalna i europejska oraz dysputa medialna.

- Uważam, że rola samorządów będzie już za kilka lat kluczowa, bo tylko one będą mogły wymusić np. stosowanie pomp ciepła, a przede wszystkim używanie przez mieszkańców samochodów elektrycznych, poprzez wpuszczanie tylko takich pojazdów do centrów miast oraz pobieranie od właścicieli benzynowych aut większych opłat parkingowych niż od tych posiadających samochody na prąd. Tylko taka rewolucja może doprowadzić do pożądanych, długofalowych ekologicznie i ekonomicznie skutków zmian w energetyce - stwierdził prof. Popczyk.

Konferencja jest imprezą towarzyszącą Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w Katowicach 14-16 kwietnia. Wiecej informacji: www.eec2010.eu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!