Mieszkańcy Olsztyna wybiorą koncepcję architektoniczną ekociepłowni

Mieszkańcy Olsztyna wybiorą koncepcję architektoniczną ekociepłowni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mieszkańcy Olsztyna, wybierając spośród trzech zaproponowanych koncepcji architektonicznych, zdecydują jak będzie wyglądać nowa ekociepłownia. Wybudowana w partnerstwie publiczno-prywatnym elektrociepłownia ma zacząć dostarczać energię mieszkańcom w 2020 r.

W poniedziałek zaprezentowano trzy projekty architektoniczne wykonane przez olsztyńskie biura projektowe. Pierwszy projekt nawiązuje wyglądem do kształtu ryby, druga do polnych kamieni z motywem roślin a trzecia to bryła z elementami podświetlonych drewnianych motywów.

Mieszkańcy Olsztyna mogą głosować na wybrany przez siebie projekt poprzez stronę internetową www.ec.olsztyn.pl oraz wrzucając głosy do urn ustawionych w ośmiu punktach miasta oraz dwóch punktach mobilnych.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) Lidia Warnel powiedziała, że to właśnie mieszkańcy Olsztyna powinni mieć wpływ na wygląd przyszłej instalacji.

"Dlatego zwróciliśmy się do olsztyńskich biur architektonicznych, które przygotowały trzy koncepcje a teraz przystępujemy do tego etapu, w którym mieszkańcy mają dokonać wyboru" - podkreśliła wiceprezes Warnel.

Jak dodała, wybrany przez mieszkańców Olsztyna projekt zostanie dołączona do specyfikacji przetargowej i w rezultacie wykonawca wybuduje ekociepłownię zgodnie z projektem wybranym przez mieszkańców.

Nowa elektrociepłownia powinna "osiągnąć pełną zdolność produkcyjną" w 2020 r. Koszt jej budowy oraz modernizacja ciepłowni w Kortowie, która obecnie dostarcza energię, to ok. 400 mln zł. Ekociepłownia powstanie przy ul. Lubelskiej i będzie wykorzystywała przetworzone odpady komunalne.

Postępowanie ws. wyboru partnera prywatnego trwa od blisko trzech lat, a w maju 2013 r. wybrano pięć podmiotów, z którymi MPEC prowadzi tzw. dialog konkurencyjny, służący m.in. wypracowaniu technicznych rozwiązań inwestycji. Dialog ma się zakończyć w tym roku.

Następnie miejska spółka ogłosi specyfikację istotnych warunków zamówienia, co umożliwi zainteresowanym firmom złożenie ofert. We wrześniu 2016 r. ma zostać podpisana umowa z wybranym wykonawcą. Po sporządzeniu projektu technicznego w 2017 r. rozpoczną się prace budowlane, które powinny potrwać 24 miesiące.

Projekt zakłada powołanie spółki celowej do realizacji inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. MPEC wniesie do niej istniejącą ciepłownię w Kortowie i 8 ha gruntów pod budowę przy ul. Lubelskiej, za co otrzyma 40 proc. udziałów w spółce. Udział od 40 proc. do 45 proc. mają uzyskać Polskie Inwestycje Rozwojowe, które zadeklarowały wsparcie tego przedsięwzięcia. Partner prywatny, który wniesie wkład gotówkowy, ma objąć pakiet mniejszościowy ok.15 proc. udziału w spółce.

Moc ekociepłowni ma wynieść 30 MW termicznych oraz 10-11 MW elektrycznych.

Planowana instalacja ma spalać paliwo alternatywne o wysokiej wartości energetycznej, pochodzące z przetworzonych odpadów komunalnych.

Takie paliwo będzie pochodziło z zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych, który powstał przy ul. Lubelskiej oraz pięciu innych instalacji przekształcania odpadów w województwie. Łącznie mają one produkować 100 tys. ton przetworzonych odpadów rocznie.

Obecnie mieszkańcy Olsztyna korzystają z ciepła produkowanego w 60 proc. przez miejską ciepłownię w Kortowie, pozostałą część produkuje ciepłownia należąca do fabryki opon Michelin. Jednak fabryka zapowiedziała, że zaprzestanie produkcji ciepła na rzecz miasta. Po negocjacjach z władzami Olsztyna uzgodniono, że nastąpi to nie wcześniej niż w 2020 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mieszkańcy Olsztyna wybiorą koncepcję architektoniczną ekociepłowni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!