Minister środowiska: najbliższe wyzwanie - konferencja klimatyczna ONZ w Durbanie

Minister środowiska: najbliższe wyzwanie - konferencja klimatyczna ONZ w Durbanie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Najbliższym wyzwaniem stojącym przed nowym ministrem środowiska jest zbliżająca się konferencja klimatyczna ONZ w Durbanie (RPA) - powiedział dziennikarzom w piątek nowy szef tego resortu, minister Marcin Korolec.

W ocenie Korolca ochrona środowiska to cała masa bieżących spraw, wynikających m.in. z działalności legislacyjnej Unii Europejskiej i światowych negocjacji. "Najbliższe zewnętrzne wyzwanie to światowa konferencja klimatyczna w Durbanie. W poniedziałek mamy duże spotkanie kierownictwa i wtedy będziemy rysować kalendarz resortu na kolejne dni" - powiedział nowy minister.

Czytaj też: K. Żmijewski: Marcin Korolec da radę w resorcie środowiska

"Będę przedstawiał własne pomysły, ale najpierw muszę się zapoznać z najpilniejszymi, pierwszoplanowymi zadaniami" - zaznaczył.

"Mam pewne rady od ustępującego ministra Andrzeja Kraszewskiego, mam nadzieję na spotkanie z ministrem Maciejem Nowickim. Będę słuchał moich znakomitych poprzedników" - dodał.

Korolec podkreślił, że już w poniedziałek spotyka się "na długą rozmowę" z Kraszewskim na temat pierwszoplanowych wyzwań stojących przed ministrem środowiska. "W piątek, ze względu na debatę nad expose premiera w Sejmie, była to krótka rozmowa. Jesteśmy umówieni na poniedziałek i na kolejne spotkania. To będzie proces kontynuacji, a nie rewolucji" - podkreślił.

Korolec nie krył, że rozpoczynając pracę na stanowisku ministra odczuwa emocje i tremę. "Zmiana funkcji wiceministra na ministra i to w innym resorcie (Korolec był dotychczas wiceministrem gospodarki - PAP) to zupełna zmiana charakteru pracy" - ocenił.

Podkreślał, że pracując w resorcie gospodarki współdziałał z resortem środowiska. "Na unijnej Radzie Konkurencyjności w Sopocie, gdzie rozmawialiśmy o problemach polityki przemysłowej dla Europy, naszym gościem specjalnym był minister Kraszewski. Ta dobra współpraca między resortami gospodarki i środowiska jest unikalna na skalę europejską i światową" - podkreślił.

W ocenie Kraszewskiego, który przekazał w piątek po południu obowiązki Korolcowi, nowy minister jest jego godnym następcą. "Minister Korolec zawsze był po "zielonej" stronie - w poprzednim rządzie cieszyliśmy się doskonałą współpracą z wicepremierem Pawlakiem i nasze ministerstwa pracowały bardzo harmonijnie" - podkreślił były minister.

Według Kraszewskiego podczas jego dwuletniej kadencji udało się przygotować i bardzo dobrze przeprowadzić polskie przewodnictwo w UE. "Nieformalna rada ochrony środowiska, która odbyła się w Sopocie, wszystkie procesy przygotowania do Durbanu, to również idzie bardzo dobrze" - ocenił.

"Druga rzecz, która się udała - to odpady komunalne - stworzone są jasne ramy, które umożliwią gminie przejęcie odpowiedzialności za strumień odpadów i gospodarowania nimi, zgodnie z zasadami prawa i zdrowym rozsądkiem, w interesie nas wszystkich" - powiedział.

Symbolem tego, czego nie udało się załatwić podczas dwu lat, jest dla Kraszewskiego brak rozszerzenia Puszczy Białowieskiej. "Mimo wszystko ograniczyliśmy wyrąb drzew, ograniczyliśmy polowania w strefie ochronnej, przez co Puszcza jest chroniona, choć najlepiej byłoby dołączyć do niej część pozostającą poza parkiem" - powiedział.

"Nowy minister będzie musiał rozmawiać ze społecznościami lokalnymi i namówić je na poszerzenie tego parku. Mnie nie udało się tego zrobić, bo jest samorządowe prawo weta, które czyni sprawę ochrony tego bezcennego skarbu, jakim jest Puszcza, zakładnikiem interesów lokalnych i lobby gospodarczego" - podkreślił.

Kraszewski pytany o plany przypomniał, że jest wykładowcą akademickim. "Wracam na Politechnikę Warszawską z radością i poczuciem spełnienia. Bardzo dobrze zapamiętam ten okres wspaniałej przygody z administracją publiczną i polityką" - dodał. "Nie biorę urlopu, bo w lecie na uczelni jest czas na urlopy (...) Będę też ekspertem, będę dzielił się wiedzą, również z obecnym ministrem środowiska" - dodał.

Wśród zadań stojących przed nowym ministrem wymienił uporządkowanie gospodarki wodnej. "Ustawa Prawo wodne - ponad 100 stron, gęstego prawniczego tekstu - musi być napisana od nowa. Muszą być inaczej podzielone kompetencje, musi być inaczej zorganizowana ochrona przeciwpowodziowa, musi być inaczej zorganizowane planowanie" - wyliczał.

Do załatwienia pozostają też sprawy związane z gospodarką odpadami, "poza odpadami komunalnymi, które udało się rozwiązać, są jeszcze odpady opakowaniowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady przemysłowe" - powiedział Kraszewski.

Dodał, że pozostają także problemy z mocno "nawęgloną" energetyką. "Trzeba będzie wyważyć tu pewne racje ochrony klimatu i racje polskiej energetyki" - podkreślił. "Pogodzenie tych racji, w obliczu kryzysu, który może się zdarzyć, nie będzie wcale takim prostym zadaniem. To będzie wspólna robota dla ministrów gospodarki i środowiska i w takiej konfiguracji, która stworzyła się w związku z nominacją ministra Korolca, te sprawy będą łatwiejsze" - dodał Kraszewski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minister środowiska: najbliższe wyzwanie - konferencja klimatyczna ONZ w Durbanie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!