Minister środowiska: straszenie węglem z pozycji Polski jest nieodpowiedzialne

Minister środowiska: straszenie węglem z pozycji Polski jest nieodpowiedzialne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Straszenie węglem z pozycji Polski jest nieodpowiedzialne, bo tak samo CO2 emitują inne paliwa kopalne, takie jak gaz ziemny czy ropa naftowa - mówił w czwartek w Sejmie minister środowiska Henryk Kowalczyk.

  • Trzeba pamiętać, że wszystkie paliwa kopalne emitują CO2, jeśli je spalamy. Jednakowo należy więc traktować węgiel, gaz ziemny i ropę naftową - mówił w Sejmie minister Kowalczyk.
  • Straszenie węglem z pozycji Polski jest nieodpowiedzialnością, dlatego że identyczną emisję CO2 powoduje spalanie ropy czy gazu - dodał.
  • Dziwię się, że pani poseł szczególnie piętnuje węgiel, bo akurat węgiel jest bogactwem Polski - mówił minister. Dodał, że nie słyszał, aby np. Arabia Saudyjska piętnowała emisję CO2 z ropy naftowej.

Minister odpowiadał na pytanie posłów PO Agnieszki Pomaskiej, Tomasza Cimoszewicza i Joanny Kluzik-Rostkowskiej dot. trwającego w Katowicach szczytu klimatycznego ONZ (COP24).

Pomaska przywołała wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy podczas otwarcia COP24, że energetyka oparta na węglu nie stoi w sprzeczności z ochroną klimatu. "Te słowa stoją w sprzeczności z nauką, to tak jakby powiedzieć, że ziemia jest płaska, a słońce krąży wokół ziemi" - mówiła posłanka PO.

"Problem polskiego środowiska jest to, że dominuje w polskiej energetyce węgiel kamienny" - przekonywała. Przywołała dane Eurostatu, że Polska emituje 9,8 proc. CO2, wytwarzanego przez wszystkie kraje UE. "Czy nie jest to afront wobec gości, którzy przyjechali do Katowic i którzy chcą walczyć z negatywnymi skutkami ocieplenia" - powiedziała.

Pytała też, o jakim okresie mówił prezydent, gdy chwalił się, że Polska zredukowała emisje CO2 o 30 proc. i czy to nie był okres do roku 2012. Dopytywała też, jak słowa prezydenta mają się do polityki energetycznej państwa, w której "rząd stawia krzyżyk na energetyce wiatrowej".

Kowalczyk odpowiadał, że konferencja COP24 została staranie przygotowana, a uczestnicy "są zachwyceni organizacją i polską gościnnością". Celem konferencji jest, mówił, aby "deklaracje, które zapadły w Paryżu, zostały przekute w konkretne decyzje".

"Zdajemy sobie sprawę, że miksie energetycznym udział węgla powinien maleć, ale mówiąc o węglu, mylimy pewne pojęcia. Trzeba pamiętać, że wszystkie paliwa kopalne emitują CO2, jeśli je spalamy. Jednakowo należy więc traktować węgiel, gaz ziemny i ropę naftową" - przekonywał.

Zdaniem Kowalczyka "straszenie węglem z pozycji Polski jest nieodpowiedzialnością, dlatego że identyczną emisję CO2 powoduje spalanie ropy czy gazu". "Dziwię się, że pani poseł szczególnie piętnuje węgiel, bo akurat węgiel jest bogactwem Polski" - mówił. Dodał, że nie słyszał, aby np. Arabia Saudyjska piętnowała emisję CO2 z ropy naftowej.

Minister przyznał też, że Polska zredukowała CO2 z prawie 30 proc. w latach 1989-2013, a następnie emisja do roku 2017 "prawdopodobnie wzrosła o ułamek procenta". Nie zmienia to faktu, dodał, że redukcja emisji w Polsce o 30 proc. jest jedną z największych w Europie.

Zamierzenia są takie, według Kowalczyka, aby w 2050 roku nastąpiło zbilansowanie emisji i pochłaniania CO2. "Do takiego sukcesu Polska chce się przyłączyć" - powiedział Kowalczyk.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!