Minister Tchórzewski na EEC 2016: rynku energii nie ma

Minister Tchórzewski na EEC 2016: rynku energii nie ma
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dzisiaj mamy taką sytuację, że rynku energii tak naprawdę nie ma, bo w ramach UE jest zgoda na to, żeby wspierać energię odnawialną tak naprawdę w nieskończoność. W sytuacji takiej, kiedy dopiero jako rezerwy można używać energetyki konwencjonalnej, mówienie o rynku energetycznym jest trochę taką, powiem nawet, bajeczką. Niestety tak to wygląda - ocenił minister Krzysztof Tchórzewski.

Debata „Energia i klimat – horyzont 2030. Scenariusze dla świata i Europy” przeprowadzona podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016 w Katowicach, w istotnym stopniu dotyczyła wpływu przyspieszanego subsydiami rozwoju OZE na rynek energii elektrycznej w ogóle, a w tym na energetykę konwencjonalną.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski, oceniając kierunki rozwoju sytuacji związane ze wspieranym rozwojem OZE, poinformował, że Niemczech w 2015 roku przy sumarycznym wsparciu OZE w wysokości 24 mld euro średnia dotacja do 1 MWh energii z OZE wyniosła 60 euro, a więc była znacznie większa niż hurtowa cena energii elektrycznej w Polsce. Krzysztof Tchórzewski ocenił, że potrzebne są regulację niwelujące nierówności na rynku energii.

- Musimy to uregulować i subwencje, bo tak to można nawet określić, którymi wspierana jest energetyka odnawialna, albo muszą być diametralnie zmniejszone, albo też muszą się pojawić także dla energetyki konwencjonalnej. W takim przypadku znajdziemy się w pacie, bo okazuje się, że branża, która miała być rynkowa musi być wszędzie wspierana. W którymś momencie to się musi skończyć. Dzisiaj wydaje się, że tego kresu nie widać, a więc jedynym rozwiązaniem jest rynek mocy - stwierdził Krzysztof Tchórzewski.

Ivo Hlaváč, członek zarządu ČEZ, wyraził przekonanie, że w przypadku Polski, która jak podkreślał, jest dla grupy ČEZ strategicznym krajem, uda się osiągnąć kompromis w sprawie tzw. ustawy odległościowej, której projekt przewiduje ograniczenia w lokalizacji wiatraków.

- Długotrwałą chorobą Europy jest brak spójności ram prawnych. Jako członek grupy, która jest obecna w wielu państwach europejskich mogę potwierdzić, że działalność w Polsce, Bułgarii, Rumunii i w Niemczech to są naprawdę zupełnie różne rzeczy, a powinniśmy mieć te same podstawy prawne, te same przepisy. Druga choroba to częste zmiany przepisów, w szczególności w stosunku do odnawialnych źródeł energii - ocenił Ivo Hlaváč .

Uczestnicy debaty zawracali też uwagę na to, że giełdowe firmy energetyczne znajdują się w specyficznej sytuacji wynikającej z ich wielorakich funkcji (działalność komercyjna, odpowiedzialność za bezpieczeństwo energetyczne).

- To nie jest czysto komercyjny biznes, w nasze działanie mamy wpisany aspekt bezpieczeństwa energetycznego, musimy działać w pewnych ramach. Z jednej  strony jako spółki giełdowe działające na bazie kodeksu spółek handlowych wybieramy najlepsze biznesowe rozwiązania, a z drugiej strony działamy jednak w ramach bardzo sztywno określonych regulacji, bo sektor energetyczny jest jednym z bardziej regulowanych sektorów. Jeśli bezpieczeństwo energetyczne to jest element, który musi siłą rzecz być wpisany w strategie przedsiębiorstw energetycznych, to powstaje dylemat, jak pogodzić dwie sfery - z jednej strony czysto komercyjną, a z drugiej strony kwestię pewnej misji jaką, jest zabezpieczenie bezpieczeństwa energetycznego - wskazał m.in. Remigiusz Nowakowski, prezes zarządu Tauron Polska Energia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minister Tchórzewski na EEC 2016: rynku energii nie ma

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!