Ministerstwo Energii może ułatwić budowę lądowych farm wiatrowych

Ministerstwo Energii może ułatwić budowę lądowych farm wiatrowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Resort energii planuje podjąć działania, które zwiększą udział OZE w zużyciu energii. Poza przeprowadzeniem w tym roku nowych aukcji OZE, przewiduje m.in. odblokowanie "zasady 10H" dla inwestycji wiatrowych, na które jest zgoda społeczna - poinformował w czwartek wiceminister energii Tomasz Dąbrowski.

  • W projekcie Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 Ministerstwo Energii wskazało, że w 2020 r. udział OZE w zużyciu energii finalnej brutto wyniesie ok. 13,8 proc.
  • Tymczasem cel dla Polski wynikający z dyrektywy OZE wynosi 15 proc.
  • Głównym problemem branży wiatrowej jest obowiązująca tzw. ustawa odległościowa, która godzi nie tylko w rozwój nowych projektów, ale uderza także w efektywność projektów zgłaszanych do aukcji mocy.

Dąbrowski pytany w Sejmie, jakie działania są planowane, by zrealizować cele OZE na 2020 r., odpowiedział "To realizacja aukcji w 2019 r. w zakresie energii z wiatru na lądzie i fotowoltaice w wysokości pozwalającej na budowę 2,5 tys. MW w wietrze i 700 MW w fotowoltaice".

Dalej kontynuował, że chodzi też o"odblokowanie zasady 10H (zakaz budowy turbin wiatrowych w odległości mniejszej od dziesięciokrotności ich całkowitej wysokości - przyp. red.) od zabudowań, przynajmniej w przypadku inwestycji, które są możliwe do realizacji w gminach, gdzie jest zgoda społeczna".

Ponadto wskazał na "kontynuowanie i popularyzowanie programu prosumenckiego, poszerzonego o sektor małych i średnich przedsiębiorstw; opracowanie metody wspierania inwestycji OZE dla technologii osiągających rynkowy poziom cen +grid parity+. Być może będzie to oparte o system gwarancji bankowych w miejsce systemu aukcyjnego, ale to na razie jest wstępnie sygnalizowane".
Dąbrowski ocenił, że na tempo dochodzenia do celu OZE wpływ miał m.in. wzrost zużycia energii.

"Proszę zwrócić uwagę na wzrost w statystykach legalnego zużycia energii związanego choćby z walką z szarą strefą w sektorze paliwowym, eliminacja niekorzystnych kierunków rozwoju energetyki lądowej wiatrowej wywołujących niezadowolenie lokalnych społeczności, reforma mechanizmu wsparcia OZE, w tym przedłużająca się notyfikacja wcześniejszego systemu aukcyjnego dla OZE" - powiedział wiceminister energii.

W projekcie "Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030" resort zakłada, że po 2020 r. tempo wzrostu udziału OZE będzie szybsze dzięki rozwojowi technologicznemu i dojrzałości ekonomicznej poszczególnych źródeł.

Na 2030 r. Polska przewiduje możliwość osiągnięcia ogólnego celu w zakresie OZE na poziomie 21 proc., ale - jak podawano w projekcie - wymaga to "ogromnego zaangażowania i zdecydowanych działań we wszystkich rozpatrywanych sektorach: elektroenergetycznym, ciepłowniczym i transportowym".

Jak pisał w ostatnich dniach portal WNP.PL, energetyka wiatrowa może dać społeczeństwu sporo korzyści za niższą cenę, a aktualnie jest wyjątkowo konkurencyjna pod względem kosztów.

Na półkach czekają projekty lądowych farm wiatrowych o mocy ok. 2,5 tys. MW, a być może nawet 3 tys. MW. Nakłady inwestycyjne poniesione na przygotowanie tych projektów mogą przekraczać według szacunków 1,5 mld zł. Jeżeli na czas nie zostaną przeprowadzone aukcje OZE, pieniądze te przepadną.

Jesienią 2018 r. rozstrzygnięto aukcję OZE dla lądowych farm wiatrowych o mocy 1 tys. MW. 20-30 proc. tych projektów może jednak nie zostać zbudowanych.

Głównym problemem branży jest obowiązująca tzw. ustawa odległościowa, która godzi nie tylko w dewelopment nowych projektów, ale uderza także w efektywność projektów zgłaszanych do aukcji.

Jak mówił na naszych łamach Michał Kaczerowski, prezes firmy doradczej Ambiens działającej na rynku odnawialnych źródeł energii, wydaje się, że Ministerstwo Energii oraz rząd zaczynają rozumieć, iż zablokowanie energetyki wiatrowej na lądzie było błędem, stąd dyskusje na temat tego, jak mogłyby wyglądać zmiany prawne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!