Mińsk chce od Rosji 9 mld dol. kredytu na elektrownię

Białoruś zwróciła się do Moskwy o udzielenie jej 9 miliardów dolarów kredytu na budowę elektrowni atomowej - poinformował przebywający w Mińsku rosyjski minister finansów Aleksiej Kudrin.

"Strona białoruska poprosiła Rosję o kredyt na zbudowanie elektrowni nuklearnej w wysokości 9 miliardów dolarów" - powiedział Kudrin, który towarzyszy rosyjskiemu premierowi Władimirowi Putinowi w podróży na Białoruś.

"Rząd białoruski zwrócił się do nas z prośbą o kredyt i jesteśmy w trakcie jej badania: aby go udzielić musimy być przekonani - dodał rosyjski minister - że elektrownia zostanie dobrze zbudowana, że znajdzie się rynek na wytwarzaną przez nią energię i ceny jej zbytu będą precyzyjnie ustalone, co pozwoli na spłacenie pożyczki".

Według białoruskiego ministerstwa energii, Białoruś po podniesieniu cen gazu przez rosyjski Gazprom nie ma innej opcji, niż zbudowanie dla zaspokojenia swych potrzeb elektrowni atomowej.

Wkrótce po cytowanej wyżej wypowiedzi Kudrina rosyjska agencja atomowa Rosatom zakomunikowała w Mińsku o osiągnięciu porozumienia z władzami białoruskimi w sprawie podpisania w drugiej połowie bieżącego roku kontraktu na budowę elektrowni atomowej.

"Okres budowy do uruchomienia elektrowni wyniesie pięć lat, do których należy doliczyć rok robót przygotowawczych" - oświadczył zastępca dyrektora Rosatomu Aleksandr Łokszkyn.

Na początku tego roku władze białoruskie zapowiadały już, że Białoruś i Rosja podpiszą w 2009 roku umowę międzyrządową w sprawie budowy elektrowni atomowej w jednym z rejonów kraju najbardziej dotkniętych radiacją wskutek katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku.

Elektrownia będzie produkować 30 proc. całej energii elektrycznej, którą wytwarza i zużywa Białoruś - ostatni kraj o gospodarce planowej w Europie.

W końcu 2008 roku rząd białoruski zapowiedział, że elektrownia zostanie zbudowana w rejonie Grodna, jednego z miast, które najbardziej ucierpiały od chmury radioaktywnej z Czarnobyla.

Według oficjalnych danych, ponad 1,7 miliona Białorusinów (w tym 360.000 dzieci), tj. ok. 20 proc. ludności odczuwa nadal skutki największej w historii świata katastrofy atomowej w Czarnobylu, zaledwie 25 km od granicy Białorusi.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mińsk chce od Rosji 9 mld dol. kredytu na elektrownię

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!