MLA-SIC jako główny element konstrukcji robota paletyzującego

MLA-SIC jako główny element konstrukcji robota paletyzującego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W takich maszynach jak roboty pakujące urządzenie realizujące przemieszczenie liniowe jest elementem kluczowym. Firma WObit jako podstawę konstrukcyjną aplikacji do paletyzowania produktów o niewielkiej masie proponuje stosowanie nowych modułów MLA-SIC ze zintegrowanym sterownikiem.

Moduł liniowy MLA stanowi kompletne urządzenie służące realizacji przemieszczeń liniowych.

Zbudowany z profilu aluminiowego, prowadnicy liniowej oraz paska zębatego, jest ciekawą opcją konkurencyjną wobec drogich rozwiązań bazujących na śrubach pociągowych. Moduł MLA-SIC napędzany jest silnikiem krokowym, a ruch obrotowy kół zębatych zamieniany jest za pomocą paska zębatego na przesunięcie liniowe. Sterowanie silnikiem jest realizowane za pomocą wbudowanego sterownika, umożliwiającego programowanie dowolnej trajektorii ruchu. Sterownik ma dwa uniwersalne wejścia i wyjścia pozwalające na reakcję modułu na zdarzenia zewnętrzne lub sterowanie zewnętrznymi elementami takimi jak przekaźniki czy lampki kontrolne. Ponadto urządzenie zostało wyposażone w interfejs szeregowy RS-485 do komunikacji nawet z 16 modułami na jednej magistrali. Dzięki temu można sterować równolegle kilkunastoma modułami jednocześnie i synchronizować ich pracę, co umożliwia realizację nawet bardzo skomplikowanych, zależnych od siebie trajektorii ruchu. Dużą zaletą jest to, iż nie trzeba stosować dodatkowych zewnętrznych elementów do sterowania ruchem, co w prostych aplikacjach stanowi duże ułatwienie i eliminuje dodatkowe okablowanie.

Nowy moduł liniowy MLA-SIC dostępny będzie w dwóch wersjach - bez wbudowanego enkodera oraz z wbudowanym enkoderem absolutnym. W wersji z enkoderem możliwe będzie zapamiętanie pozycji nawet po wyłączeniu zasilania, co niewątpliwie stanowi dużą zaletę tego urządzenia. Do konfigurowania urządzenia dostępne jest oprogramowanie ML-PROG pozwalające w szybki i intuicyjny sposób zdefiniować ruchy modułu liniowego.

Komunikacja odbywa się za pomocą interfejsu USB/RS-485.

Urządzenie może być także sterowane z zewnętrznego kontrolera zgodnie z protokołem Modbus- -RTU.

Stosując moduły liniowe MLA-SIC, można skonstruować np. trzyosiowy układ bramowy do przenoszenia niewielkich mas.

Zaimplementowany interfejs RS-485 ułatwia komunikowanie wszystkich zastosowanych modułów i połączenie ich np. ze sterownikiem programowalnym PLC, w którym można zdefiniować poszczególne sekwencje ruchu.

Do lokalnego wyświetlania informacji o realizowanych działaniach dobrym rozwiązaniem jest użycie panelu operatorskiego HMI.

Panel ten umożliwia archiwizowanie i programowanie kolejnych sekwencji działań. Całość można połączyć z komputerem PC za pomocą konwertera USB/RS-485.

Zainstalowane w komputerze oprogramowanie SCADA umożliwia monitorowanie działania robota oraz programowanie poszczególnych sekwencji działań. System pozwala też na raportowanie statystyki działań poszczególnych elementów i archiwizację danych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MLA-SIC jako główny element konstrukcji robota paletyzującego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!