Mocarstwa krytykują umowę ws. irańskiego paliwa nuklearnego

Mocarstwa krytykują umowę ws. irańskiego paliwa nuklearnego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

USA, Rosja i Francja ostrzegają ONZ, że porozumienie w sprawie paliwa nuklearnego, zawarte z Iranem przez Turcję i Brazylię nie rozwiąże najważniejszego - zdaniem mocarstw - problemu: dążenia Iranu do posiadania broni atomowej - ujawnili w środę dyplomaci.

Przedstawiciele trzech mocarstw przedstawili swoje obawy szefowi ONZ-owskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiji Amano przed spodziewaną decyzją w sprawie nowych sankcji na Iran, oskarżany o to, że pod płaszczykiem rozwoju cywilnego programu nuklearnego dąży do wejścia w posiadanie broni jądrowej.

Porozumienie wynegocjowane przez Brazylię i Turcję zakłada wymianę na terytorium Turcji nisko wzbogaconego przez Iran uranu na paliwo do irańskiego reaktora. Pręty paliwowe dostarczone w ten sposób Teheranowi nie nadawałyby się już do użycia do celów wojskowych.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Rosja wzywały Iran od dawna do zaakceptowania podobnego planu, przedstawionego przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej. Iran nie chciał się jednak zgodzić na to, by wymiana była dokonywana poza jego terytorium. Dwaj niestali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ - Turcja i Brazylia zaoferowali swoją mediację. Teheran postanowił skorzystać z okazji, bo zależy mu na stworzeniu wrażenia, że nie ulega presji mocarstw.

Zdaniem przedstawicieli USA, Francji i Rosji zawarte porozumienie nie daje jednak gwarancji, że Iran nie zbuduje własnej bomby atomowej i dążą do nałożenia nowych sankcji na Teheran.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mocarstwa krytykują umowę ws. irańskiego paliwa nuklearnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!