Morskie farmy wiatrowe uniezależnią nas energetycznie od Rosji?

Morskie farmy wiatrowe uniezależnią nas energetycznie od Rosji?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zmniejszenie przez Rosję dostaw gazu do Polski pod koniec ubiegłego tygodnia wywołało obawy o bezpieczeństwo energetyczne kraju. Choć rząd uspokaja, że Polska jest bezpieczna energetycznie, to zdaniem ekspertów powinniśmy przyspieszyć rządowe prace nad wprowadzeniem rozwiązań uniezależniających nas od rosyjskiej gazu.

Samowystarczalność zapewniłaby nam energetyka atomowa i odnawialne źródła energii - w tym przede wszystkim morskie farmy wiatrowe - uważa Daria Kulczyńska, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Zalety morskich farm wiatrowych

- Energia wytwarzana na morzu ma mnóstwo zalet, dlatego że jest bardziej stabilna niż energia produkowana na lądzie. Nie ma skoków dostaw energii. Mogą to być też instalacje bardziej efektywne, większe i dostarczające więcej prądu. Rzecz w tym, że są to instalacje dużo kosztowniejsze niż lądowe farmy wiatrowe. W związku z tym nie mają szansy wygrania w aukcjach, które będą, jak nam się wydaje, od 2016 roku ogłaszane przez prezesa URE na dostawy prądu – mówi Kulczyńska.



Zdaniem ekspertki, pierwsze morskie farmy wiatrowe mogłyby zacząć produkować energię za 7 - 8 lat.

- Na pewno jest to nowoczesna technologia, która wiąże się z rozwojem nowych regionów, bo farmy takie będą usytuowane w pasie morskim. Co jest o tyle istotne, że tam akurat nie mamy elektrowni – uważa Kulczyńska.

Jak ocenia ekspertka, ta energia będzie nam wkrótce bardzo potrzebna.

- Stare bloki węglowe muszą być zastąpione przez nowe węglowe, albo nowe węglowe i jeszcze jakieś inne, np. przez źródła odnawialne. Dlatego taka energia np. z farm morskich jest nam potrzebna, nie tylko, żeby wyrównać straty, ale również, dlatego że gospodarka polska będzie się rozwijała i będzie wzrost zapotrzebowania na energię – wyjaśnia Kluczyńska. - Na razie farmy wiatrowe dają droższą energię niż lądowe, ale ta technologia idzie do przodu. Koszt nowych instalacji będzie duży, ale każda kolejna inwestycja tego typu będzie już tańsza – zaznacza.

Chodzi o to, żeby zainwestować w innowacyjne technologie wtedy, gdy kiedy będą one tańsze.

- Nie jesteśmy za tym, żeby powstawały instalacje bardzo drogie, bo to się przekłada na konkurencyjność całej gospodarki – mówi Kulczyńska.

W kraju rośnie poparcie dla energii atomowej i OZE. Prawie 64 proc. badanych jest za budową w Polsce elektrowni jądrowej. Tak wynika z badania Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Morskie farmy wiatrowe uniezależnią nas energetycznie od Rosji?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!