Most energetyczny będzie kosztować miliard euro

Most energetyczny będzie kosztować miliard euro
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Budowa polsko-litewskiego mostu energetycznego wyniesie co najmniej miliard euro, a zostanie zakończona - według optymistycznych prognoz - w 2013 roku.

Informację tę przekazał na środowej konferencji prasowej prezes rady nadzorczej spółki "LitPol Link", która ma wybudować most, Władysław Mielczarski.

Według Mielczarskiego, wybudowanie mostu energetycznego, czyli połączenie systemów energetycznych litewskiego miasta Alytus (Olita) i polskiego Ełku będzie kosztować ponad 237 mln euro.

Aby jednak można było wykorzystać pełną moc mostu, trzeba będzie wzmocnić systemy energetyczne obu krajów. Strona litewska będzie musiała wydać na to około 100 mln euro, strona polska - około 600 mln euro.

- Strona litewska nie ma problemu z pozyskaniem pieniędzy, mogą one być przeznaczone z funduszu zamknięcia Ignalińskiej Elektrowni Atomowej. Gorsza sytuacja jest po stronie polskiej. Polski rząd obiecał 200 mln euro z funduszy wsparcia regionalnego, kolejnych 400 mln euro zamierzamy pozyskać z Komisji Europejskiej"- powiedział Mielczarski.

Arturas Dainius z litewskiego Ministerstwa Gospodarki poinformował tymczasem w środę, że międzynarodowi donatorzy finansujący projekty związane z zamknięciem elektrowni w Ignalinie zatwierdzili pierwszy grant na polsko-litewski most energetyczny w wys. 2 mln euro. Pieniądze będą przeznaczone na wstępny projekt mostu.

Prognozuje się, że przygotowania do budowy mostu potrwają do 2010 roku. W ciągu następnych trzech lat mają być przełożone linie energetyczne. Przewiduje się jednakże, że prace zostaną opóźnione w związku z negocjacjami z właścicielami ziemi, przez terytoria których ma być przełożony most.

Władysław Mielczarski poinformował, iż strona polska rozważa nawet możliwość przyjęcia ustawy upraszczającej przejęcie ziemi od właścicieli.

Długość mostu energetycznego wyniesie 154 km, z tego 106 km będzie po stronie polskiej, a 48 po stronie litewskiej. Przewiduje się, że po stronie polskiej ziemię trzeba będzie wykupić od około 60 tys. gospodarzy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!