Most energetyczny z Litwą w 2015; deklaracja PGE ws. Ignaliny w 2010 r.

Most energetyczny z Litwą w 2015; deklaracja PGE ws. Ignaliny w 2010 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2015 r. ma się zakończyć pierwszy etap budowy mostu energetycznego pomiędzy Polską a Litwą; pod koniec stycznia 2010 r. Polska Grupa Energetyczna ma zadeklarować, w jaki sposób chce się zaangażować w budowę elektrowni jądrowej na Litwie, Ignalina II - poinformowały we wtorek PAP polskie spółki PSE Operator i PGE.

W poniedziałek w Warszawie przebywała litewska delegacja z ministrem energetyki Arvydasem Sekmokasem na czele. Odbyły się zamknięte dla prasy spotkania m.in. z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem, przedstawicielami PSE Operatora oraz Polskiej Grupy Energetycznej.

"Spotkanie dotyczyło m.in. naszego udziału w projekcie budowy nowej elektrowni jądrowej na Litwie" - powiedział we wtorek PAP dyrektor departamentu energetyki jądrowej w PGE Marcin Ciepliński. Dodał, że PGE jest w stałych, "roboczych" kontaktach ze stroną litewską, w związku z prowadzoną przez Litwinów procedurą, której "obecna faza ma się zakończyć pod koniec stycznia 2010 roku złożeniem pisemnych deklaracji odnośnie sposobu zaangażowania się przez nas w projekt".

Na mocy zobowiązań wobec UE, Litwa musi wyłączyć w elektrowni w Ignalinie jedyny pracujący reaktor radzieckiej konstrukcji o mocy 1,5 tys. MW. W zamian litewski rząd zaplanował budowę nowoczesnej siłowni przy finansowym współudziale Estonii, Łotwy i Polski. Pierwszy reaktor miał ruszyć do 2018 roku, a dwa lata później miała rozpocząć się budowa drugiego reaktora. Ignalina II ma produkować ponad 3 tys. MW, z czego tysiąc MW miałby trafić do Polski. Media donosiły niedawno o słabnącym zainteresowaniu Litwy tym projektem.

Żeby Polska mogła importować prąd z planowanej elektrowni, potrzebne jest połączenie z systemem elektroenergetycznym Litwy, którego w tej chwili nie ma.

"Prace przygotowawcze do połączenia systemów elektroenergetycznych Polski i Litwy są realizowane zgodnie z harmonogramem, po obu stronach" - powiedział we wtorek PAP rzecznik PSE Operatora Dariusz Chomka. "Pierwszy etap inwestycji zakończy się w 2015 roku, wtedy moc przesyłowa mostu energetycznego wyniesie ok. 500-600 megawatów, docelowo ma ona wynieść ok. 1000-1200 megawatów" - wyjaśnił.

W opinii wicepremiera Pawlaka, cytowanego w informacji MG, realizacja wspólnych inwestycji zwiększy bezpieczeństwo energetyczne obu krajów. Pawlak spodziewa się też "konstruktywnego" dialogu rządu litewskiego z zarządem Orlenu ws. "logistycznych" problemów rafinerii w Możejkach.

Chodzi o dostawy ropy do przejętej przez polski Orlen litewskiej rafinerii oraz eksport stamtąd przerobionego surowca. W lipcu 2006 roku rosyjski Transnieft zawiesił dostawy ropy rurociągiem "Przyjaźń" do rafinerii w Możejkach, tłumacząc to awarią. Ropa do rafinerii jest obecnie dostarczana tankowcami, co pogarsza rentowność spółki.

Litewski minister Sekmokas, cytowany przez resort, zaznaczył, że inwestycja PKN Orlen w Możejkach jest kluczowa dla litewskiego sektora naftowego. "Zależy nam na opracowaniu rozwiązania, które zapewni utrzymanie dogodnych warunków dla działalności tej firmy na Litwie" - powiedział.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!