MSP: wniosek PGE o zgodę UOKiK na przejęcie Energi - "mocny"

MSP: wniosek PGE o zgodę UOKiK na przejęcie Energi - "mocny"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Minister skarbu Aleksander Grad uważa, że wniosek PGE o zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie Energi jest "mocny". Dodał, że PGE ma umowę z bankami, zgodnie z którą po siedmiu dniach od decyzji Urzędu może przelać pieniądze na konto resortu.

Szef resortu skarbu powiedział w piątek dziennikarzom, że Polska Grupa Energetyczna (PGE) przesłała do Urzędu odpowiedzi na jego pytania. "Bardzo dobry i mocny wniosek leży w UOKiK i czekamy na jego decyzję" - zapewnił.

Pytany, czy jest szansa na sfinalizowanie tej transakcji w tym roku, Grad odparł: "Potrzebna jest decyzja UOKiK. PGE ma taki zapis w umowie z bankami, że w ciągu siedmiu dni od decyzji Urzędu jest w stanie zebrać środki i przelać je na konto ministerstwa".

Premier zapowiedział w ubiegły wtorek, że chce spotkać się z szefową UOKiK Małgorzatą Krasnodębską-Tomkiel, by przedstawić jej swoje argumenty za przejęciem Energi przez PGE. Szef rządu mówił wówczas, że chce, by prezes UOKiK wysłuchała jego argumentacji dotyczącej strategii bezpieczeństwa energetycznego "na długie lata".

Prezes UOKiK mówiła wcześniej - powołując się na analizy Urzędu - że transakcja ograniczy konkurencję na rynku energetycznym. Zapowiadała, że Urząd, jako niezawisły organ, przeanalizuje wniosek PGE w tej sprawie.

Rzeczniczka UOKiK poinformowała we wtorek PAP, że prezes Urzędu jest na zwolnieniu lekarskim do końca tego tygodnia i dlatego do spotkania z premierem powinno dojść raczej w przyszłym tygodniu. Zapewniła, że UOKiK jest w kontakcie z kancelarią premiera i trwają ustalenia w tej sprawie.

Grad pytany w piątek, do kiedy UOKiK ma czas na wydanie decyzji, podkreślił: "To zależy od Urzędu, jego dobrej woli".

PGE złożyła 20 października wniosek do UOKiK o wyrażenie zgody na zakup od ministra skarbu akcji spółki Energa, stanowiących 84,19 proc. jej kapitału zakładowego. Rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch wyjaśniała wówczas PAP, że jeśli jest on dobrze przygotowany, to Urząd ma 60 dni od jego wpłynięcia na wydanie decyzji.

PGE to największa w Polsce firma elektroenergetyczna oraz jedna z największych w Europie Środkowej i Wschodniej pod względem ilości wytwarzanej energii elektrycznej i wielkości zainstalowanych mocy wytwórczych. W jej skład wchodzą m.in. dwie kopalnie węgla brunatnego i ponad 40 elektrowni i elektrociepłowni.

Gdańska Energa jest jedną z czterech krajowych grup energetycznych. Posiada m.in. elektrownię konwencjonalną Ostrołęka oraz 45 elektrowni wodnych. Jest liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Energa dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, ma około 17-proc. udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MSP: wniosek PGE o zgodę UOKiK na przejęcie Energi - "mocny"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!