MSP zapoznało się z programem ratunkowym dla Cegielskiego

 MSP zapoznało się z programem ratunkowym dla Cegielskiego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Skarbu Państwa zapoznało się z programem restrukturyzacji spółki H.Cegielski S.A. W najbliższą środę zajmie się nim Rada Nadzorcza firmy - powiedział w Poznaniu podczas posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Sprawa restrukturyzacji Cegielskiego była jednym z tematów posiedzenia Komisji.

Zarząd H.Cegielski został zobowiązany przez Ministerstwo Skarbu Państwa do sporządzenia strategii restrukturyzacji na lata 2010-2013. "Ten wstępny program został opracowany i w najbliższą środę zostanie przedstawiony Radzie Nadzorczej firmy. Po jego przyjęciu resort skarbu zajmie się nim bezzwłocznie" - powiedział dziennikarzom Szejnfeld.

Według niego plan powinien zawierać propozycje konsolidacji spółek córek, sprzedaż terenów niepotrzebnych do dalszej produkcji i zakładać dywersyfikację produkcji. "Chodzi na przykład o wejście na rynki energetyczne i produkcję silników spalinowych dla elektrowni" - powiedział Szejnfeld.

Zarząd H. Cegielski S.A. chce zaproponować swoje silniki do wykorzystania przy produkcji prądu dla czterech polskich grup energetycznych i PGNiG a także współpracować z innymi kontrahentami w ramach specjalistycznej produkcji.

"W ramach kooperacji przemysłowej chcemy współpracować z firmami, które mogłyby wykorzystać nasze moce produkcyjne, np. spawanie prowadnic dla wiertni naftowych czy budowy spalarni śmieci. Mamy bardzo duży potencjał produkcyjny, odpowiednie maszyny i wyszkolonych ludzi" - powiedział prezes H.Cegielski Jarosław Lazurko.

Drugim filarem restrukturyzacji firmy jest ograniczanie kosztów produkcji. W ramach ograniczeń zarząd w najbliższym czasie zwolni 497 osób. Ma to dać około 25 milionów oszczędności rocznie.

H. Cegielski jest na liście firm objętych umową offsetową z rządem USA. Firma chce pozyskać technologie i dokumentację produkcji silników gazowych. Zatrudnia obecnie około 1400 osób. Portfel zamówień na przyszły rok to budowa zaledwie jednego silnika okrętowego. Zarząd spodziewa się zdobyć zamówienia na 7 silników, przy mocy produkcyjnej zakładu 15 silników rocznie.

H. Cegielski-Poznań S.A. jest producentem wysokoprężnych silników dwusuwowych stosowanych do napędów statków, a także w elektrowniach, dmuchaw promieniowych powietrza, sprężarek tłokowych i wirnikowych. W 2008 roku spółka miała 457 milionów złotych obrotu i 4,2 miliona złotych zysku
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MSP zapoznało się z programem ratunkowym dla Cegielskiego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!