Musimy inwestować w energetykę i chronić środowisko

Musimy inwestować w energetykę i chronić środowisko
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Problemem energetyki światowej nie są kurczące się zapasy ropy naftowej. Sytuację poprawiłyby oszczędności i inwestycje w ochronę środowiska - uważają naukowcy z międzynarodowego instytutu analitycznego IIASA w austriackim Laxenburgu.

We wtorek w Warszawie odbyła się konferencja IIASA i współpracującego z nim Instytutu Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk. Sympozjum poświęcone było energetyce i ochronie środowiska.

Jak powiedział PAP dr hab. Janusz Cofała, z Departamentu Zanieczyszczenia Atmosfery i Rozwoju Gospodarczego IIASA, obecnie średnia długość życia Polaków mogłaby być większa o ok. 5 miesięcy, gdyby zniknęła część zanieczyszczeń powietrza. Dlatego IIASA proponuje zmniejszenie limitów emisji szkodliwych gazów do atmosfery o ok. 10-15 proc. Naukowcy przygotowali na zlecenie Komisji Europejskiej analizę obecnego stanu emisji i zaleceń dotyczących limitów. W ten sposób powstał projekt nowej dyrektywy UE dotyczącej limitów.

"Badania przeprowadzone przez wiele ośrodków naukowych wskazują, że ta redukcja emisji nie spowoduje ograniczenia rozwoju gospodarczego" - zapewniał Cofała. Jak dodał, wymagać to będzie jednak zmian w polityce energetycznej i w całej gospodarce.

"Przede wszystkim musimy zmieniać przemysł, tak, aby był mniej energochłonny. Musimy też opracowywać czystsze sposoby produkowania energii z węgla" - mówił naukowiec.

Zdaniem specjalisty w dziedzinie gospodarki energetycznej, prof. Nebojsy Nakicenovica z Politechniki Wiedeńskiej, musimy zacząć inwestować w technologie energetyczne, bo rosnąca cena ropy naftowej i wynikające stąd problemy gospodarcze to skutek braku alternatywnych paliw.

"Wciąż mało mamy technologii pozwalających na wydobycie i rafinowanie trudniej dostępnych zasobów. Niewiele się dzieje w A możliwości są. Teraz, kiedy ropa kosztuje prawie 150 dolarów za baryłkę, inwestycje w alternatywne źródła stają się opłacalne" - mówił. Dodał, że cena ropy prawdopodobnie w pewnym momencie gwałtownie spadnie, co też zaowocuje zachwianiem rynków. Tym bardziej potrzebne są nowe sposoby pozyskiwania energii, aby gospodarka światowa nie była tak wrażliwa na wahania cen ropy.

Nakicenovic podkreślił, że państwa rozwijające się, takie jak Indie i Chiny, mądrze robią inwestując w energetykę jądrową. W Europie, jak tłumaczył, możliwości wykorzystania elektrowni atomowych są mniejsze. Jednak nie należy z nich całkowicie rezygnować. Nadzieję dają też inwestycje w energetykę odnawialną - wodną, słoneczną, wiatrową i geotermalną a także w biomasę i biopaliwa.

Według specjalisty w dziedzinie gospodarki rolnej, koordynatora zleconego przez KE programu badań rozwoju rolnictwa IIASA prof. Guenthera Fischera, Europa ma szansę produkować, bez straty dla produkcji żywności, biopaliwa, które pokryją 10 proc. zapotrzebowania na paliwa. Pod uwagę brane były możliwości uprawy roślin na biopaliwa w krajach członkowskich UE oraz w Szwajcarii, Norwegii i na Ukrainie.

"W tej chwili widzimy, że da się to zrobić. Niestety, tzw. paliwa pierwszej generacji, czyli najtańsze nie będą jeszcze tak wydajne i tak przyjazne środowisku jak byśmy chcieli. Jednak dziedzina ta powinna się rozwijać i jest szansa, że w 2030 r. będziemy mieli wydajne i przyjazne środowisku biopaliwa w powszechnym użyciu" - mówił Fischer.

Jak dodał, obliczenia były prowadzone z uwzględnieniem istniejących pól uprawnych, tak, aby nie trzeba było zagospodarowywać będących pod ochroną terenów dzikich.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Musimy inwestować w energetykę i chronić środowisko

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!